Ptasie mleczko z nasionami chia i mango
Dzisiaj przypominam Wam ponownie mój ulubiony przepis na ptasie mleczko z nasionami chia. Tym razem w egzotycznej odsłonie z mango. To zdrowe wegańskie ciasto nie wymaga pieczenia i absolutnie żadnych zdolności cukierniczych, dlatego od lat cieszy się niesłabnącą popularnością (podobnie jak pudding chia). Dodatkowo nie zawiera cukru ani glutenu. Dlatego idealnie nadaje się dla osób, które kochają słodkości, ale wolą postawić na lżejsze desery, które nie powodują wyrzutów sumienia. Jeśli jeszcze nie próbowaliście ptasiego mleczka w takim fit wydaniu, to koniecznie musicie nadrobić! 😉
Spód ciasta przygotowałem z mielonych płatków owsianych oraz wiórków kokosowych z dodatkiem daktyli, dzięki czemu jest naturalnie słodki. Dodatkowo się nie kruszy i bardzo łatwo się go formuje. Samo ptasie mleczko z nasionami chia zrobiłem tradycyjnie na bazie mleczka kokosowego. Zwykle używam takiego o zawartości tłuszczu 17-19%, ale możecie wykorzystać również wersję light, aby zmniejszyć ilość kalorii. Do masy dodałem również pulpę z mango Alphonso od Quality Food oraz agar, który sprawia, że całość bardzo szybko tężeje i jest w pełni wegańska. Deser ozdobiłem dodatkową porcją owocowego purée, tworząc z niego prostą dwuskładnikową galaretkę. Dzięki temu, że mango odmiany Alphonso jest bardzo słodkie, nie potrzeba dodawać dodatkowego cukru ani żadnego słodzika. Gotowe ciasto ozdobiłem porcją świeżego mango, marakują, miechunką peruwiańską oraz wiórkami kokosowymi, co sprawia, że wygląda bardzo egzotycznie. Jednakże oczywiście możecie tutaj postawić na własną inwencję. 😉 Jeśli kochacie zdrowe desery bez pieczenia, to ptasie mleczko z nasionami chia i mango będzie doskonałym wyborem.
Ptasie mleczko z mango i nasionami chia Wydrukuj przepis Ilość porcji: 8-12 Czas przygotowania: 45 minut Czas gotowania: 20 minut 20 minut Wartości odżywcze 200 kalorie 20 tłuszcz Ocena 5.0/5 ( 1 zagłosowano ) SKŁADNIKI Spód z płatków owsianych:
- 70 g płatków owsianych (¾ szklanki)
- 60 g wiórków kokosowych (¾ szklanki)
- 50 g suszonych daktyli (ok. 8 sztuk)
- 50 ml oleju kokosowego
- 1 łyżka wrzątku (opcjonalnie)
Ptasie mleczko z mango i nasionami chia:
- 800 ml mleczka kokosowego (2 puszki)
- 250 g pulpy z mango Alphonso Quality Food
- 80 g nasion chia Quality Food (8 łyżek)
- 3 łyżki ksylitolu lub erytrytolu (opcjonalnie cukru)
- 9 g agaru (3 łyżeczki)
Galaretka z mango:
- 500 g pulpy z mango Alphonso Quality Food
- 6 g agaru (2 łyżeczki)
Dekoracja:
- pół dojrzałego mango
- 2 owoce marakui
- 1 łyżeczka wiórków kokosowych
- kilka owoców miechunki peruwiańskiej
Spód z płatków owsianych
- Płatki owsiane zmiksuj blenderem na proszek. Przesyp do miski i dodaj wiórki kokosowe.
- Daktyle zalej wrzątkiem i odstaw na kwadrans. Następnie odcedź i wrzuć do kielicha blendera wraz z olejem kokosowym. Zmiksuj na purée i dodaj do płatków owsianych.
- Składniki dokładnie wymieszaj. Masa powinna być dość klejąca. W razie potrzeby, jeśli będzie sypka, dodaj 1 łyżkę wrzątku.
- Spód wyłóż na tortownicę o średnicy 24 cm pokrytą od spodu papierem do pieczenia i wyrównaj, dokładnie dociskając dłońmi. Wstaw do lodówki na pół godziny (do momentu przygotowania ptasiego mleczka).
Ptasie mleczko z mango i nasionami chia
- Mleczko kokosowe wlej do garnka, dodaj pulpę z mango, nasiona chia, ksylitol i agar. Dokładnie wymieszaj.
- Garnek wstaw na średni ogień i cały czas mieszając, poczekaj, aż całość się zagotuje. Ogień zredukuj do minimum i podgrzewaj nadal na małej mocy palnika, aż masa zgęstnieje (ok. 5 minut). Odstaw do wystudzenia.
- Ptasie mleczko wylej na schłodzony spód z płatków owsianych i wstaw ponownie do lodówki na godzinę, aż stężeje.
Galaretka z mango
- Pulpę przelej do garnka, wsyp agar i całość dokładnie wymieszaj.
- Garnek wstaw na średni ogień i doprowadź do zagotowania. Mieszankę podgrzewaj przez ok. 5 minut na małym ogniu, aż agar zacznie żelować.
- Jeszcze ciepłą gotową galaretkę wylej na wierzch ptasiego mleczka i wstaw ponownie do lodówki na godzinę.
- Gdy ciasto stężeje, udekoruj całość mango pokrojonym na plasterki, miąższem z marakui, wiórkami kokosowymi i owocami miechunki.
*Wpis powstał we współpracy z Quality Food.