Pionowy tort porzeczkowy
Pionowy tort to ciasto przypominające biszkoptową roladę, znane jako vertical layer cake. Zamiast wycinać z biszkoptu okrągłe blaty i przekładać je kremem, pieczemy tutaj prostokątne ciasto, tniemy je na paski i zwijamy razem z kremem niczym roladę, a następnie kładziemy na sztorc. Dzięki temu po rozkrojeniu tort prezentuje się bardzo oryginalnie i wyjątkowo. Możecie takim ciastem zachwycić Waszych gości! Ja przygotowałem dla Was przepis na pionowy tort porzeczkowy, jednakże z powodzeniem możecie wykorzystać inne sezonowe owoce, najlepiej z dużą zawartością pektyn, jak maliny, jeżyny, czy jagody. Nie polecam jednak truskawek ze względu na dużą zawartość wody.
Ten pionowy tort porzeczkowy przygotowałem z biszkoptu migdałowego typu joconde. Wybrałem go celowo ze względu na jego delikatność, a jednocześnie plastyczność. Dodatkowo nie wymaga nasączania i nie kruszy się. Dużo łatwiej zwinąć z niego roladę, w szczególności w takim rozmiarze. Biszkopt należy upiec na dużej blaszce. Ja wykorzystałem standardową blachę do piekarnika, która ma wewnętrzne wymiary 30×40 cm. Opcjonalnie można użyć dwóch mniejszych blaszek o podobnym rozmiarze. Jeszcze ciepły biszkopt należy zwinąć, aby nadać mu kształt, a następnie pokroić na równe pasy.
Do mojego tortu przygotowałem dwa rodzaje kremu z czarnej porzeczki. Jeden na bazie śmietany kremówki, którym przełożyłem wnętrze tortu. Drugi zaś maślany, którym posmarowałem wierzch oraz boki ciasta. Z kremem maślanym dużo łatwiej się pracuje i można bez problemu uzyskać równą powierzchnię. Jeśli nie chcecie jednak przygotowywać dwóch osobnych kremów, to polecam zrobić krem maślany z podwójnej porcji i wykorzystać go również do środka tortu.
Mój pionowy tort porzeczkowy ozdobiłem finalnie dripem z białej czekolady z dodatkiem porzeczkowego purée oraz porcją świeżych owoców. Wydaje mi się, że wyszło całkiem fajnie. Dlatego jeśli szukacie przepisu na prosty, acz bardzo efektowny tort, to gorąco polecam! 😉
Pionowy tort porzeczkowy
Ilość porcji: 8
Czas przygotowania: 1 godzina 30 minut Czas gotowania: 1 godzina 1 godzina
Składniki na pionowy tort porzeczkowy:
Migdałowy biszkopt joconde:
- 4 całe jajka (200 g)
- 140 g mielonych migdałów (bez skórki)
- 125 g cukru pudru
- 45 g mąki pszennej
- 25 g roztopionego masła
- 4 białka (120 g)
- 70 g cukru kryształ
Porzeczkowe purée:
- 300 g czarnej lub czerwonej porzeczki
- 100 g cukru
- 20 ml wody
Krem porzeczkowy:
- 300 ml śmietany kremówki 36%
- 100 g porzeczkowego purée
- 12 g żelatyny (3 łyżeczki)
- 30 ml zimnej wody
Krem maślany z porzeczką:
- 2 żółtka
- 60 g cukru
- 20 ml wody
- 20 ml płynnej glukozy (można zamienić na syrop kukurydziany, czy syrop z agawy)
- 150 g masła
- 100 g porzeczkowego purée
Porzeczkowy drip
- 100 g białej czekolady
- 50 ml śmietany kremówki
- 30 g porzeczkowego purée
Jak przygotować pionowy tort porzeczkowy?
Migdałowy biszkopt joconde
- Całe jajka, migdały zmielone na proszek, cukier puder oraz mąkę pszenną przełóż do dzieży miksera i ubij na gładką masę.
- Dodaj roztopione masło i zmiksuj krótko ponownie.
- Białka ubij osobno na sztywną pianę, dodając pod koniec ucierania stopniowo cukier kryształ. Gdy powstanie lśniąca piana, połącz ją delikatnie z resztą masy, mieszając całość szpatułką.
- Biszkopt wylej na blaszkę o wymiarach 30x40 cm pokrytej od spodu papierem do pieczenia i wstaw do piekarnika nagrzanego do 160°C i piecz przez 20 minut do suchego patyczka.
- Jeszcze ciepły biszkopt przełóż na blat. Na wierzchu ułóż kolejną warstwę papieru do pieczenia i zwiń całość, jak roladę. Odstaw do wystudzenia.
- Następnie biszkopt przekrój na 4 równe paski. Każdy o wymiarach 10x30 cm.
Porzeczkowe purée
- Porzeczki przesyp do rondelka, zasyp cukrem, wlej wodę i gotuj przez ok. 20 minut, aż owoce się rozpadną.
- Zmiksuj je kolejno blenderem na purée, a następnie przecedź przez sito.
Krem porzeczkowy
- Żelatynę zalej zimną wodą, wymieszaj i odstaw na moment. Następnie dodaj ją do części jeszcze ciepłego porzeczkowego purée i dokładnie wymieszaj. Jeśli owoce wystygną, to podgrzej je chwilę w rondelku. Odstaw do wystudzenia.
- Schłodzoną śmietanę kremówkę ubij na sztywno. Następnie dodaj do niej porzeczkowe purée z żelatyną i całość delikatnie wymieszaj szpatułką.
- Kawałki biszkoptowych pasów rozwiń delikatnie i posmaruj je kremem. Zwiń pierwszy, a następnie jego koniec przyłóż do drugiego pasa i kontynuuj zawijanie. Analogicznie postąp z pozostałymi kawałkami.
- Powstałą roladę ułóż na blaszce lub paterze na sztorc, następnie nałóż regulowany rant i lekko go dociśnij do ciasta (na średnicę ok. 18 cm). Torcik wstaw do lodówki na 2-3 godziny, aby krem stężał. (Rant nie jest obowiązkowy, ale pozwala nadać ciastu równy wygląd).
Krem maślany z porzeczką
(Wszystkie składniki muszą być w temperaturze pokojowej).
- Do rondelka wsyp cukier, wlej wodę oraz glukozę. Wstaw na średni ogień i gotuj przez kilka minut, aż syrop osiągnie 118°C.
- Żółtka ubij do białości, a następnie cienką strużką wlej gorący syrop, nie przerywając ubijania. Żółtka ubijaj w ten sposób przez ok. 5 minut, aż osiągną temperaturę pokojową.
- Kolejno dodawaj partiami masło, łyżka po łyżce, nie przerywając ubijania.
- Na sam koniec dodaj porzeczkowe purée i krótko zmiksuj na wolnych obrotach do połączenia.
- Gotowym kremem posmaruj wierzch oraz boki tortu, wyrównując całość szpatułką. Następnie tort wstaw do lodówki na 30-60 minut i czynność powtórz, aby uzyskać równą powierzchnię.
- Pozostały krem przełóż do rękawa cukierniczego z ulubioną tylką.
Porzeczkowy drip
- Czekoladę roztop w kąpieli wodnej wraz ze śmietaną kremówką. Kolejno dodaj porzeczkowe purée i krótko wymieszaj.
- Jeszcze ciepłą (lecz nie gorącą) polewę wylej na wierzch schłodzonego tortu i pozwól jej delikatnie spłynąć na boki.
- Tort wstaw ponownie do lodówki do schłodzenia. Na sam koniec udekoruj go pozostałym kremem maślanym oraz świeżymi porzeczkami.
Zrobiłeś/zrobiłaś ten przepis?Pochwal się efektami i otaguj mnie na Instagramie: @food_square