Pierogi z gęsiną
„Dziś na stole obowiązkowo powinna pojawić się gęsina. Tak nakazuje tradycja. Skąd się wzięła i co wspólnego z nią ma św. Marcin. Otóż za sprawą gęsi został wybrany na biskupa Tours na co nie miał szczególnej ochoty. Darzył więc te ptaki wielką niechęcią, a będąc na łożu śmierci podobno zażyczył sobie by w dniu jego odejścia wybito w Tours wszystkie gęsi. Woli biskupa stała się zadość. Na jego pogrzeb przybyły tłumy wiernych a wielu z nich miało ze sobą pieczone gęsi. Tak właśnie powstał ten zwyczaj i na dobre się zakorzenił.
Gęsinę powinniśmy jednak jadać nie tylko od święta ponieważ jest źródłem pełnowartościowego białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Dostarcza także wielu cennych witamin – A, E, witaminy z grupy B, zwłaszcza niacyny – oraz składników mineralnych: potasu, fosforu, magnezu, żelaza, cynku, a tłuszcz gęsi uznaje się za afrodyzjak. Spośród całego drobiu tylko gęś nadal jest hodowana w naturalny sposób poprzez wypasanie na pastwiskach, a w ostatnich tygodniach życia karmiona owsem. Najczęściej podaje się ją pieczoną w całości. Ja rzadko tak robię bo dla naszej rodziny to zbyt wiele jak na jeden posiłek, a drugi raz podgrzewana już nie jest taka dobra. Jeśli jednak zostanie nam z obiadu trochę pieczonej gęsiny robię z niej zazwyczaj pierogi. Jak dla mnie to numer jeden wśród wszystkich pierogów z mięsem.”
Pierogi z gęsiną (przepis własny)
Ciasto: 2,5 szklanki mąki
1 jajko
0,5 szklanki ciepłej wody szczypta soli
Z mąki, soli, jajka i wody zagnieść gładkie elastyczne ciasto. Ja robię to przy pomocy miksera wyposażonego w hak do zagniatania ciasta. Włożyć do woreczka foliowego i Przykryć ściereczką i odstawić na 15 minut, żeby odpoczęło.
Farsz:
0,5 kg mięsa z pieczonej gęsi
1 cebula
2-3 łyżki bulionu drobiowego
1 łyżka tłuszczu z pieczonej gęsi
0,5 łyżeczki suszonego majeranku sól pieprz
Mięso przepuścić przez maszynkę do mielenia mięsa. Cebulę obrać i drobno posiekać. Rozgrzać na patelni tłuszcz gęsi i usmażyć na nim posiekaną cebulę na rumiano. Dodać do zmielonego mięsa. Wlać bulion drobiowy. Przyprawić majerankiem, solą i pieprzem. Wszystko dokładnie wymieszać.
Wykonanie Stolnicę posypać niewielką ilością mąki. Wyjąć ciasto z woreczka i przez chwilę ugniatać. Podzielić na dwie części. Każdą kolejno rozwałkować na cienki placek grubości 2-3 mm podsypując w razie potrzeby mąką aby się nie przyklejało do stolnicy. Wycinać szklanką kółka. Na środek każdego kółka kłaść pełną łyżeczkę farszu. Składać na pół i zlepić dokładnie brzegi. Układać na desce posypanej delikatnie mąką. Przykryć ściereczką aby nie obeschły. Zagotować w dużym garnku wodę z dodatkiem soli i łyżki oliwy. Gdy zacznie wrzeć wkładać partiami pierogi po około 15-20 sztuk w zależności od wielkości garnka. Po ponownym zagotowaniu i wypłynięciu ich na powierzchnię wody zmniejszyć ogień i gotować pierożki jeszcze przez około 3 minuty. Wyłowić łyżką cedzakową na talerz. Podawać okraszone zrumienioną cebulką.
Smacznego :)
Aronia