Piernik staropolski - etap II

Piernik staropolski - etap II

Zdjęcie - Piernik staropolski - etap II - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
„Nadszedł już czas aby się wziąć za pieczenie piernika. Ciasto pięknie się przefermentowało, myślę więc, że piernik będzie wyśmienity. Do upieczenia piernika wystarczy połowa wcześniej przygotowanego ciasta, jeśli lubimy niezbyt grube placki. Pozostałą część ciasta możemy wykorzystać na upieczenie domku z piernika, bądź też pierniczków. Ja właśnie tak robię. Można też upiec dwa pierniki i jeden dać komuś w prezencie. Można też upiec drugi na Nowy Rok, lub zrobić po prostu grubsze placki, ale wtedy trzeba je dłużej piec. Możliwości jest wiele. Pieczemy trzy placki, które przekładamy powidłami śliwkowymi i masą orzechową. Bezpośrednio po upieczeniu są one twarde, ale po 2-3 dniach skruszeją i będą się niemal rozpływały w ustach. Wierzch polewamy czekoladą.”

Zdjęcie - Piernik staropolski - etap II - Przepisy kulinarne ze zdjęciami



Piernik staropolski


Składniki:
prostokątna forma o wymiarach 21x36cm

1/2 porcji dojrzałego ciasta
1 słoik domowych powideł śliwkowych

Masa orzechowa:
250g drobno zmielonych orzechów włoskich
250ml śmietanki kremowej 30%
1/2 szklanki cukru
1 jajko
3 łyżki masła
1 łyżka spirytusu

Polewa:
50g mlecznej czekolady
100g gorzkiej czekolady
75g śmietanki kremowej 30%

Przytnij trzy arkusze papieru do pieczenia o wymiarach blaszki.
Podziel ciasto na 3 części. Każdą rozwałkuj na cienki placek bezpośrednio na papierze do pieczenia. Upiecz kolejno trzy placki. Piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez 15 minut. Upieczone placki wykładaj na kratę kuchenną i od razu zdejmij papier. Wystudź.

Przygotuj masę orzechową. Wlej do rondelka śmietankę. Wsyp cukier i zmielone orzechy. Postaw na małym płomyku gazu i podgrzewaj, cały czas mieszając, bo masa lubi się przypalić. Gotuj 10 minut od chwili zagotowania, żeby masa zgęstła. Zestaw, dodaj masło i mieszaj, aż się rozpuści. Wbij jajko, wymieszaj starannie i postaw z powrotem na gazie. Ponownie zagotuj. Dodaj spirytus i odstaw do ostygnięcia.

Połóż jeden placek na desce. Posmaruj powidłami śliwkowymi. Przykryj drugim plackiem i rozsmaruj na nim masę orzechową. Przykryj ostatnim plackiem. Zawiń w papier. Obciąż deseczką i wynieś w chłodne miejsce.

Na drugi dzień podgrzej w rondelku śmietankę do temp. 60°C. Zestaw z ognia i dodaj połamane na kawałki czekolady. Mieszaj, aż się rozpuszczą, a masa będzie idealnie gładka. Polej piernik. Poczekaj, aż czekolada zastygnie. Trzymaj w chłodnym miejscu. Taki piernik długo zachowuje świeżość.
Zdjęcie - Piernik staropolski - etap II - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów