Piernik długodojrzewający – z orzechami i suszonymi śliwkami

Piernik długodojrzewający – z orzechami i suszonymi śliwkami

Dziś przepis, który testowałam w zeszłym roku. To trochę taki piernik staropolski, ale w ciut innym wydaniu.

Piernik długodojrzewający, jak sama nazwa wskazuje, nabiera smaku wraz z każdym dniem leżakowania. Samo ciasto przygotowujemy na kilka tygodni przed świętami i odstawiamy w chłodne miejsce (u mnie w piwnicy). Tydzień przed świętami pieczemy w keksówce dwa pierniki, by w Święta cieszyć się idealnym piernikowym smakiem. Im dłużej taki piernik „stoi”, tym staje się coraz bardziej miękki, wprost rozpływa się w ustach. Ja kupiłam już takie gotowe, posiekane orzechy laskowe i migdały, ale uważam, że lepiej będzie samemu pokroić na grube kawałki orzechy włoskie – będą bardziej wyczuwalne.

Ciasto zarobiłam 15.11. Piernik piekłam dokładnie tydzień przed Wigilią.

Zdjęcie - Piernik długodojrzewający – z orzechami i suszonymi śliwkami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Składniki na piernik długodojrzewający – z orzechami i suszonymi śliwkami?

  • 250 g miodu (prawdziwego)
  • 1/2 szkl. cukru
  • 130 g masła
  • 500 mąki pszennej
  • 2 jajka
  • 1 płaska łyżeczka sody
  • 125 ml zimnego mleka
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 2-3 łyżki przyprawy do piernika
  • 1 łyżka ciemnego kakao
  • 1 łyżka powideł śliwkowych
  • posiekane orzechy i suszone śliwki kalifornijskie (2 garście orzechów oraz około 8 śliwek)

 

Jak przygotować piernik długodojrzewający – z orzechami i suszonymi śliwkami?

W rondelku umieszczamy masło, cukier oraz miód. Podgrzewamy do rozpuszczenia się składników. Zdejmujemy z palnika tuż przed momentem wrzenia. Odstawiamy do przestudzenia.

Sodę oczyszczoną mieszamy z zimnym mlekiem.

Mąkę przesiewamy z przyprawą do piernika oraz solą.

Do dużej miski przelewamy mieszankę miodu, cukru i masła. Wsypujemy składniki sypkie, Dodajemy mleko z sodą oraz jajka, wszystko mieszamy. Gotową masę odstawiamy do kamionkowego naczynia, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w chłodne miejsce (np do piwnicy) na 3-4 tygodnie.

Po tym czasie (najlepiej na tydzień przed planowanym podaniem) do ciasta dodajemy powidła (nie więcej niż podano w składnikach), posiekane suszone śliwki oraz posiekane orzechy, mieszamy.

Masę dzielimy na dwie części. Przekładamy do wyłożonej papierem do pieczenia formy (u mnie 2 keksówki; ciasto powinno wypełnić formę mniej więcej do połowy – może być ciut więcej) i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 170 stopni na około 50 minut (LUB do suchego patyczka).

Upieczony piernik owijamy ściereczką lub papierem do pieczenia i odstawiamy na tydzień w chłodne miejsce (ja mam w domu nieogrzewaną spiżarkę). Podajemy bez dodatków lub posypujemy cukrem pudrem lub dekorujemy polewą.

Polecam również przepis na Sałatkę Gyros z mięsem mielonym  Zdjęcie - Piernik długodojrzewający – z orzechami i suszonymi śliwkami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Piernik długodojrzewający – z orzechami i suszonymi śliwkami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Piernik długodojrzewający – z orzechami i suszonymi śliwkami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Piernik długodojrzewający – z orzechami i suszonymi śliwkami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów