Pierniczki lukrowane na choinkę
Pierniczki lukrowane, czyli oryginalne ozdoby na choinkę ?
Co roku piekę przynajmniej 3 partię pierników, takie do jedzenia i takie do polukrowania i zawieszenia na choince. Takie ozdobione białym lukrem pierniczki pięknie prezentują się na zielonym drzewku i jeśli chodzi o mnie to mogłyby być jedyne ozdoby, no może dorzuciłabym jeszcze światełka ? W tym roku zmodyfikowałam lekko przepis , bo chciałam uzyskać płaskie pierniczki, które dobrze będzie dekorować. W przepisie użyłam między innymi prawdziwego miodu, brązowego cukru, kakao i domowej przyprawy do piernika. Po upieczeniu spróbowałam jednego i wyszły naprawdę pyszne ? Jeśli chodzi o lukier to pierwszy raz zrobiłam go bez białka. Był to eksperyment, bo zawsze sięgałam po sprawdzony przepis na lukier królewski (przepis na tradycyjny lukier z białkiem podałam poniżej w przepisie). Tym razem użyłam do jego zrobienia aquafaby, czyli wody po ciecierzycy. Proces robienia lukru znacznie się wydłużył, ale koniec końców uzyskałam perfekcyjny biały lukier !
Jeśli chodzi o super sprzęt do ozdabiania pierników, to od lat korzystam z jednorazowych rękawów cukierniczych zrobionych z papieru do pieczenia (w internecie znajdziecie kilka filmów jak takie worki zrobić).
Pierniczki lukrowane na choinkę
Składniki:
500 g mąki
200 g miodu
150 g brązowego cukru
120 g masła (u mnie margaryna)
30 g domowej przyprawy korzennej (mieszanka goździków, gałki muszkatołowej, kardamonu, cynamonu)
2 łyżki kakao
1 płaska łyżeczka sody
1 całe jajko
Sposób wykonania:
Masło podgrzewamy z miodem, przyprawą do piernika, kakao i cukrem. Kiedy składniki się rozpuszczą, masę ściągami z palnika i lekko studzimy. W misce mieszamy mąkę z sodą. Wlewamy przestudzoną masę i wbijamy jedno jajko. Wyrabiamy ciasto (najlepiej mikserem). Ciasto zawijamy w folię i chowamy do lodówki na ok. 1 h. Po tym czasie dzielimy je na części i rozwałkowujemy na prostokąt (ważne aby cienko rozwałkować ciasto). Wycinamy ciastka za pomocą foremek. Układamy je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy ok. 12-15 min. w 180 st. C (czas pieczenia zależności od grubości ciastek).
Lukier królewski tradycyjny:
1 białko
200 g cukru pudru
1/2 łyżeczki soku z cytryny
Lukier bez białka z aquafabą:
15 ml schłodzonej aquafaby (wody po ciecierzycy)
220 g cukru pudru
1/2 łyżeczki soku z cytryny ⠀
Aquafabę wlewamy do miksera, dodajemy cukier i sok z cytryny. Ucieramy do momentu uzyskania białego lukru bez grudek. Zajmuje to więcej czasu niż w przypadku lukru z białkiem- trzeba trochę poczekać na efekt.
⠀