Pieczone ruskie pierogi. Przepis na idealne pierogi z piekarnika
Pierogi pieczone z piekarnika nie wymagają takiej precyzji i uwagi przy lepieniu jak te tradycyjne. Na pewno pokochają je wszyscy, którzy nie znoszą lepienia zwykłych pierogów. Praca z ciastem drożdżowym idzie sprawniej, bo ciasto jest grubsze, a i pierogi większe.
Aby tak sie stało, podstawą jest dobre ciasto drozdżowe. Musi być elastyczne i łatwe do formowania. Nie powinno lepić się do palców, a jednocześnie dobrze się sklejać. Jeśli już masz dobre ciasto lepienie pierogów to już sama przyjemność i łatwizna. Po upieczeniu ciasto jest pulchne i puszyste, a skórka chrupiąca.
Dzisiejsze pierogi wypełnione są ruskim nadzieniem - moim ulubionym, ale możesz zrobić je z każdym innym farszem. Po przepis na świąteczny farsz z kapustą, grzybami i orzechami laskowymi zapraszam tutaj.
Nadzienie ruskie możesz wykorzystać w tradycyjnych pierogach ruskich (tutaj przepis na pierogi pełnoziarniste) lub naleśniach z ruskim nadzieniem ( przepis tutaj).
Składniki na ciasto (około 48 pierogów):
500 g mąki orkiszowej jasnej
30 g świeżych drożdży
40 g miękkiego masła
1/2 łyżeczki cukru
1 płaska łyżeczka soli
1 jajko+1 żółtko
ok. 1 szklanki mleka
Składniki na farsz:
70 dkg ziemniaków
350 g półtustego twarogu
1 cebula
sól, pieprz
tłuszcz
dodatkowo:
czarny sezam
1 żółtko+2 łyżki mleka
Wykonanie:
- mleko podgrzać w rondelku, wkruszyć drożdże i przy pomocy rózgi balonowej mieszać do rozpuszczenia
- mąkę przesiać do misy, dodać cukier, sól, wlać mleko z drożdżami i mieszać hakiem do połączenia składników. Na końcu dodać miękkie masło i wyrabiać ciasto, aż będzie gładkie i lśniące.Przykryć misę folią spożywczą i odstwić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia
- ugotowane ziemniaki rozgnieść tłuczkiem do ziemniaków. Po chwili jak trochę przestygną dodać pokruszony biały ser, zrumienioną delikatnie cebulkę i powtórnie ugnieść tłuczkiem. Do smaku, ale z lekkim nadmiarem dodać soli i pieprzu
- wyrośnięte ciasto podzielić na 4 części. Każdą z osobna rozwałkować na placek grubości około 5 mm. Foremkę o średnicy 9 cm wykrawać krążki, na środku układać po 1 czubatej łyżeczce farszu i zlepiać jak pieroga. Układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Brzegi każdego pieroga przycisnąć foremką do pierogów, widelcem lub nożem, by nie rozkleiły się podczas pieczenia. Pierogi posmarować żółtkiem rozmąconym z 2 łyżkami mleka i posypać według uznania sezamem, makiem lub czarnuszką
- piec w 200`C 20-25 minut do zrumienienia
Uwagi: ciasto świetnie znosi leżakowanie w lodówce. Można przygotować je wieczorem i zostawić na noc do wyrastania w lodówce lub połowę wyrośniętego zostawić w lodówce do wykorzystania na następny dzień.
W resztki ciasta po wykrojeniu pierogów owinęłam wędzone śliwki.. Najszybsze pierożki i jakie pyszne! Również polecam!