Pascha Wielkanocna- prosta i pyszna!

 

Zdjęcie - Pascha Wielkanocna- prosta i pyszna! - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Pascha to deser absolutnie wielkanocny i chyba nie znam nikogo, kto przygotowywał by ją w innym okresie roku. Wiem, że nie je się jej na Wielkanoc w każdym domu, jest na pewno mniej popularna niż sernik, ale uważam, że może stać się jego zamiennikiem, a na pewno pewnym urozmaiceniem na wielkanocnym stole.

Tradycja podawania Paschy na Wielkanoc wywodzi się ze Wschodu, stąd to tradycyjnie danie w wielu Kresowych domach.

Moja pascha może troszkę różnić się od tradycyjnej, a to dlatego, że rezygnuję z niej z użycia surowych jajek. Mam w domu małe dzieci i nie chcę ryzykować. Zamiast jajek (które ubite dają passze (?) lekkość, używam śmietanki kremówki, która ubita  spełnia tę samą rolę. I tak, macie rację, nie jest to dietetyczny deser ;)))

Do przygotowania Paschy na Wielkanoc można użyć dowolnych bakalii. Ja najbardziej lubię dodawać do nie j migdały posiekane lub kupione gotowe słupki i rodzynki. Absolutnie obowiązkowy jest też dodatek wanilii i kandyzowanej skórki pomarańczowej. Bakalie, szczególnie suszone owoce, można przed dodaniem do serowej masy namoczyć w ulubionym alkoholu :)

Sprawdzą się więc:

 • rodzynki
 • suszona żurawina
 • suszone morele
 • migdały
 • kandyzowana skórka pomarańczowa

Zdjęcie - Pascha Wielkanocna- prosta i pyszna! - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Jaki twaróg użyć do Paschy? Przepis - Wydrukuj przepis

Ważne jest jakiego twarogu użyjemy do zrobienia paschy. Musi być zmielony i tłusty. Ja najbardziej lubię ten z mleczarni w Strzałkowie (ale nie wiem czy jest dostępny w całym kraju). Twaróg” z wiaderka” będzie zbyt mokry. Twaróg na paschę powinien być kremowy i dość zbity.

Gotową paschę należy formować w naczyniu, z którego można odprowadzić ewentualny nadmiar płynu (serwatki). Można użyć sitka wyłożonego dodatkowo muślinem/czystą pieluszką tetrową lub (tak zrobiłam w tym przypadku) czystej, nowej doniczki z otworami na dnie, również wyłożonej materiałem. Naczynie wyścielamy materiałem, a następnie wstawiamy na kilka godzin/całą noc do lodówki, np. na miseczce (można dodatkowo obciążyć wierzch Paschy kładąc mały talerzyk,a na nim słoik z wodą). Gotowa pascha powinna być dość zwarta.

Zdjęcie - Pascha Wielkanocna- prosta i pyszna! - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Ważne, by przed przygotowaniem paschy twaróg miał temperaturę pokojową, masło natomiast musi być idealnie miękkie- żeby się dobrze ubiło i połączyło z białym serem.

Podane proporcje są na jedną paschę wielkości mniej więcej kobiecej dłoni ;)

Zdjęcie - Pascha Wielkanocna- prosta i pyszna! - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Składniki:

 • twaróg - 380 g, mielony
 • masło - 80 g
 • cukier puder - 1/3 szklanki
 • śmietanka kremówka - 1/3 szklanki
 • rodzynki - 3 łyżki
 • migdały - 3 łyżki, w słupkach
 • kandyzowana skórka pomarańczy - 1 czubata łyżeczka
 • sól - szczypta
 • naturalna esencja waniliowa - 1 łyżeczka (lub 1 łyżka cukru z prawdziwą wanilią)

Przygotowanie: Przepis - Wydrukuj przepis

 1. Miękkie masło zmiksuj z cukrem, szczyptą soli i esencją waniliową na puszystą, jasną masę.
 2. Ciągle miksując dodawaj po łyżce twarogu.
 3. Gdy cała masa dobrze się połączy wlej śmietankę i miksuj, aż przestanie być płynna (cała masa ma być kremowa).
 4. Dodaj bakalie, wymieszaj łyżką/łopatką.
 5. Przygotuj pojemnik np. doniczkę z otworami lub nieduże sitko, wyłóż tetrą/muślinową ściereczką i włóż do środka masę serową*.
 6. Pojemnik włóż do lodówki, najlepiej na całą noc.
 7. Przed podaniem zdejmij gazę i odwróć paschę do “góry dnem”.

..>

*Gotową paschę należy formować w naczyniu, z którego można odprowadzić ewentualny nadmiar płynu (serwatki). Można użyć sitka wyłożonego dodatkowo muślinem/czystą pieluszką tetrową lub (tak zrobiłam w tym przypadku) czystej, nowej doniczki z otworami na dnie, również wyłożonej materiałem. Naczynie wyścielamy materiałem, a następnie wstawiamy na kilka godzin/całą noc do lodówki, np. na miseczce (można dodatkowo obciążyć wierzch Paschy kładąc mały talerzyk,a na nim słoik z wodą). Gotowa pascha powinna być dość zwarta.

Kategorie przepisów

Podobne przepisy