Pascha Wielkanocna- prosta i pyszna!
Pascha to deser absolutnie wielkanocny i chyba nie znam nikogo, kto przygotowywał by ją w innym okresie roku. Wiem, że nie je się jej na Wielkanoc w każdym domu, jest na pewno mniej popularna niż sernik, ale uważam, że może stać się jego zamiennikiem, a na pewno pewnym urozmaiceniem na wielkanocnym stole.
Tradycja podawania Paschy na Wielkanoc wywodzi się ze Wschodu, stąd to tradycyjnie danie w wielu Kresowych domach.
Moja pascha może troszkę różnić się od tradycyjnej, a to dlatego, że rezygnuję z niej z użycia surowych jajek. Mam w domu małe dzieci i nie chcę ryzykować. Zamiast jajek (które ubite dają passze (?) lekkość, używam śmietanki kremówki, która ubita spełnia tę samą rolę. I tak, macie rację, nie jest to dietetyczny deser ;)))
Do przygotowania Paschy na Wielkanoc można użyć dowolnych bakalii. Ja najbardziej lubię dodawać do nie j migdały posiekane lub kupione gotowe słupki i rodzynki. Absolutnie obowiązkowy jest też dodatek wanilii i kandyzowanej skórki pomarańczowej. Bakalie, szczególnie suszone owoce, można przed dodaniem do serowej masy namoczyć w ulubionym alkoholu :)
Sprawdzą się więc:
- rodzynki
- suszona żurawina
- suszone morele
- migdały
- kandyzowana skórka pomarańczowa
Jaki twaróg użyć do Paschy? Przepis - Wydrukuj przepis
Ważne jest jakiego twarogu użyjemy do zrobienia paschy. Musi być zmielony i tłusty. Ja najbardziej lubię ten z mleczarni w Strzałkowie (ale nie wiem czy jest dostępny w całym kraju). Twaróg” z wiaderka” będzie zbyt mokry. Twaróg na paschę powinien być kremowy i dość zbity.
Gotową paschę należy formować w naczyniu, z którego można odprowadzić ewentualny nadmiar płynu (serwatki). Można użyć sitka wyłożonego dodatkowo muślinem/czystą pieluszką tetrową lub (tak zrobiłam w tym przypadku) czystej, nowej doniczki z otworami na dnie, również wyłożonej materiałem. Naczynie wyścielamy materiałem, a następnie wstawiamy na kilka godzin/całą noc do lodówki, np. na miseczce (można dodatkowo obciążyć wierzch Paschy kładąc mały talerzyk,a na nim słoik z wodą). Gotowa pascha powinna być dość zwarta.
Ważne, by przed przygotowaniem paschy twaróg miał temperaturę pokojową, masło natomiast musi być idealnie miękkie- żeby się dobrze ubiło i połączyło z białym serem.
Podane proporcje są na jedną paschę wielkości mniej więcej kobiecej dłoni ;)
Składniki:
- twaróg - 380 g, mielony
- masło - 80 g
- cukier puder - 1/3 szklanki
- śmietanka kremówka - 1/3 szklanki
- rodzynki - 3 łyżki
- migdały - 3 łyżki, w słupkach
- kandyzowana skórka pomarańczy - 1 czubata łyżeczka
- sól - szczypta
- naturalna esencja waniliowa - 1 łyżeczka (lub 1 łyżka cukru z prawdziwą wanilią)
Przygotowanie: Przepis - Wydrukuj przepis
- Miękkie masło zmiksuj z cukrem, szczyptą soli i esencją waniliową na puszystą, jasną masę.
- Ciągle miksując dodawaj po łyżce twarogu.
- Gdy cała masa dobrze się połączy wlej śmietankę i miksuj, aż przestanie być płynna (cała masa ma być kremowa).
- Dodaj bakalie, wymieszaj łyżką/łopatką.
- Przygotuj pojemnik np. doniczkę z otworami lub nieduże sitko, wyłóż tetrą/muślinową ściereczką i włóż do środka masę serową*.
- Pojemnik włóż do lodówki, najlepiej na całą noc.
- Przed podaniem zdejmij gazę i odwróć paschę do “góry dnem”.
..>
*Gotową paschę należy formować w naczyniu, z którego można odprowadzić ewentualny nadmiar płynu (serwatki). Można użyć sitka wyłożonego dodatkowo muślinem/czystą pieluszką tetrową lub (tak zrobiłam w tym przypadku) czystej, nowej doniczki z otworami na dnie, również wyłożonej materiałem. Naczynie wyścielamy materiałem, a następnie wstawiamy na kilka godzin/całą noc do lodówki, np. na miseczce (można dodatkowo obciążyć wierzch Paschy kładąc mały talerzyk,a na nim słoik z wodą). Gotowa pascha powinna być dość zwarta.