Old-fashioned doughnuts - amerykańskie pączki na maślance
Old-fashioned doughnuts to jedne z najpopularniejszych pączków w Stanach Zjednoczonych. Datę ich powstania szacuje się na rok 1829 po tym, gdy węglan potasu (protoplasta współczesnego proszku do pieczenia) na dobre zagościł w amerykańskich gospodarstwach. Wcześniej pączki przygotowywano głównie na drożdżach, jednak odkrycie środków spulchniających znacząco wpłynęło na popularność donutów, co przyczyniło się z czasem przyznania im miana kultowych. Obecnie rodzajów pączków jest z pewnością nie mniej niż ich amatorów, jednak ten staromodny przepis na pączki na maślance szczególnie cieszy się uznaniem. W Polsce niestety nie są one zbyt popularne, ale mamy swój odpowiednik w postaci oponek, w których ciasto bazuje na twarogu, przez co jest cięższe i bardziej zbite.
Oryginalny przepis na old-fashioned doughnuts musi zawierać mąkę, cukier, jajka, wspomniany spulchniacz oraz maślankę lub kwaśną śmietanę. Bardzo popularnym dodatkiem jest starta gałka muszkatołowa, chociaż obecnie stosuje się również inne przyprawy. Staroświeckie pączki na maślance mają bardzo charakterystyczny kształt i to nie tylko za sprawą słynnej dziurki w środku. Ze względu na to, że ciasto jest bardzo delikatne i smaży je się w nieco niższej temperaturze niż drożdżowe wyroby, donuty uzyskują szorstką, popękaną teksturę, która wspaniale chłonie glazurę. Old-fashioned doughnuts są bardzo chrupiące z zewnątrz, lecz ich środek jest tak mięciutki i delikatny, że wprost rozpływa się w ustach.
Po polskich pączkach z różą old-fashioned doughnuts stały się z miejsca moimi ulubionymi. Ich chrupiąca i jednocześnie delikatna struktura zdecydowanie podbiła moje serce. Świetny jest również pomysł dodania do lukru wanilii, która podbija jego smak, co gorąco polecam. Z podanym przepisem na pączki na maślance możecie oczywiście eksperymentować i dodawać inne przyprawy, jak na przykład cynamon oraz zmieniać polewę na czekoladę, syrop klonowy, czy po prostu obsypać je cukrem pudrem. Możliwości jest naprawdę wiele, a fakt, że donuty równie szybko się robi, jak znikają, z pewnością sprawi, że jeszcze nie raz sięgniecie po ten przepis. Jestem tego pewien! ?
Old-fashioned doughnuts - amerykańskie pączki na maślance Łukasz Old-fashioned doughnuts to jedne z najpopularniejszych pączków w Stanach Zjednoczonych. Datę ich powstania szacuje się na rok 1829 po tym, gdy węglan… Przepisy przepisy, food2 kuchnia autorska
Ilość porcji: 24 sztuki
Czas przygotowania: 1 godzina Czas gotowania: 30 minut 30 minut
Wartości odżywcze 200 kalorie 20 tłuszcz Ocena 5.0/5 ( 1 zagłosowano ) SKŁADNIKI
Pączki:
- 500 g mąki pszennej (najlepiej tortowej)
- 3 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka gałki muszkatołowej
- 4 żółtka
- 50 g masła w temperaturze pokojowej
- 150 g cukru
- 200 ml maślanki lub kwaśnej śmietany
- olej do smażenia
Lukier waniliowy:
- 350 g cukru pudru
- 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego (lub 2 łyżki cukru pudru z prawdziwą wanilią)
- ok. 80 ml wrzącej wody
PRZYGOTOWANIE
Pączki
- Do miski wsyp suche składniki: mąkę, proszek do pieczenia, sól oraz gałkę muszkatołową i wymieszaj.
- Masło utrzyj z cukrem, a następnie dodawaj po jednym żółtku, cały czas ubijając, aż do uzyskania spójnej konsystencji.
- Na sam koniec wsyp suche składniki i wlej maślankę. Ciasto wymieszaj do połączenia się składników. Uzyskana masa powinna być klejąca i gęsta. Wstaw ją na minimum 1 godzinę do lodówki.
- Po tym czasie na blacie mocno podsypanym mąką rozwałkuj ciasto na grubość około 0,5 cm. Powycinaj pączki z dziurką za pomocą szklanki i kieliszka lub specjalnej foremki.
- Pączki smaż na oleju rozgrzanym do 160-170°C po około 2 minuty od wypłynięcia z każdej strony do złotobrązowego koloru.
- Odsącz z nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym. Jeszcze ciepłe polej glazurą.
Lukier
- Do miski wsyp cukier oraz wlej ekstrakt waniliowy. Powoli dodawaj wrzątek, cały czas ucierając cukier do uzyskania gęstego i jednolitego lukru.
- Pączki maczaj w lukrze (mogą być jeszcze ciepłe) i ustawiaj na kratce do obcieknięcia z nadmiaru polewy. Podawaj najlepiej tego samego dnia.
*Na podstawie przepisu Teressy Arias z bloga Handle the Heat.