Nitamago - marynowane jajka w sosie sojowym do ramenu

Nitamago - marynowane jajka w sosie sojowym do ramenu

Ramen, czyli japońska zupa z makronem na bogato już na dobre zagościła w kraju nad Wisłą. Mam nawet czasami wrażenie, że stała się równie polska, co rosół, bo można ją dostać niemal na każdym kroku. Cóż, trudno jej nie kochać – jest treściwa, rozgrzewająca i po prostu pyszna! Dlatego w moim domu gości bardzo często. To, co ją wyróżnia, to brak jednego sformalizowanego przepisu. Istnieją oczywiście pewne rodzaje charakterystyczne odmiany ramenu; jednak każdy kucharz ma na tę zupę swoją unikalną recepturę, co daje nieograniczone możliwości. Jednym z nieodłącznych elementów tego japońskiego wywaru jest nitamago, czyli marynowane jajko w sosie sojowym. Można je wykorzystać zarówno do wspomnianej zupy, jak i również jako oryginalną przekąskę czy dodatek do makaronów w azjatyckim stylu. Jeśli dotąd myśleliście, że wykonanie tych słynnych marynowanych jajek jest czymś skomplikowanym, to dzisiaj pragnę obalić ten mit. Z pomocą przyszedł mi przepis z bloga Na Pałeczkach, który jest niezastąpioną encyklopedią dla wszystkich fanów kuchni Orientu.

Aby przygotować, nitamago należy zaopatrzyć się kilka podstawowych składników: dobrej jakości sos sojowy, sake, wino mirin, świeży imbir oraz czosnek. Te kilka składników sprawia, że jajka zyskują oryginalny wygląd, smak i aromat. Jeśli jednak nie uda Wam się wszystkiego zdobyć, to można użyć również innych zamienników bez szkody dla efektu końcowego. Ja przerobiłem nitamago już na różne sposoby i nawet to bez sake i mirinu, lecz z octem ryżowym smakuje doskonale i świetnie sprawdza się we wszelkich zupach inspirowanych kuchnią Kraju Kwitnącej Wiśni. Proporcje marynaty można również modyfikować, chociaż te z przepisu poniżej odpowiadają mi najbardziej.

Kluczem przygotowania nitamago jest odpowiednie ugotowanie jajek. Należy uchwycić moment, kiedy białko jest już ścięte, zaś żółtko gęste, lecz nadal płynne. Ja gotuję duże jajka średnio 5-6 minut od momentu wrzenia, a następnie od razu hartuję w zimnej wodzie. Później można przystąpić już do marynowania. Polecam Wam przygotować nitamago jeszcze dzisiaj, bo będę miał dla Was przepis na pyszną i prostą zupę z pastą miso, makaronem soba i grzybami shimeji. W sam raz na deszczowe dni. ?

Zdjęcie - Nitamago - marynowane jajka w sosie sojowym do ramenu - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiNitamago - marynowane jajka w sosie sojowym do ramenu Wydrukuj przepis
Ilość porcji: 4 sztuki

Czas przygotowania: 5 minut Czas gotowania: 10 minut 10 minut
Wartości odżywcze 200 kalorie 20 tłuszcz Ocena 5.0/5 ( 1 zagłosowano )

 

SKŁADNIKI

  • 4 duże jajka (rozmiar L)
  • 100 ml sosu sojowego
  • 200 ml wody
  • 2 łyżki sake (ja pominąłem)
  • 2 łyżki wina ryżowego mirin (można zastąpić octem ryżowym)
  • 1 łyżka cukru trzcinowego
  • 4 cm kłącza imbiru
  • 1 ząbek czosnku

PRZYGOTOWANIE

  1. Jajka ugotuj na półtwardo (przez około 5-6 minut od zagotowania wody), a następnie od razu wystudź od razu w zimnej wodzie, aby żółto było półpłynne. Po wystudzeniu obierz ze skorupek.
  2. Czosnek oraz imbir obierz. Czosnek zmiażdż nożem, zaś imbir pokrój na plasterki.
  3. Sos sojowy, sake (jeśli używasz), wino ryżowe mirin, cukier trzcinowy, ząbek czosnku oraz kawałki imbiru umieść w rondelku. Podgrzewaj do momentu rozpuszczenia się cukru i ostudź.
  4. Jajka umieść w pojemniku lub salaterce i zalej marynatą. Wstaw do lodówki na 12-24 godzin. Po tym czasie odlej marynatę.
  5. Gotowe jajka możesz zużyć do tygodnia czasu. Możesz wykorzystać je do ramenu, różnych zup, azjatyckich makaronów lub po prostu jako przekąskę.

*Przepis na podstawie bloga Na Pałeczkach.

Zdjęcie - Nitamago - marynowane jajka w sosie sojowym do ramenu - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów