Miodownik z kajmakiem
W zeszłym roku podałem Wam przepis na mój ulubiony miodownik z kremem z kaszy manny, jednakże w tym chciałbym przybliżyć Wam wersję z kajmakiem, którą poznałem kilka lat temu w jednej z wrocławskich kawiarni. Miodownik w tej wersji ma ormiańskie korzenie. Jednakże jest popularny również w Rosji, na Ukrainie oraz w Czechach. W Polsce często można go spotkać pod nazwą Marlenka. Przygotowuje się go z kruchego ciasta miodowego, które przekłada się następnie kajmakiem, bądź kremem śmietankowym i ozdabia orzechami (najczęściej włoskimi). Jest naprawdę doskonały! W kawiarni Paloma Coffee miałem okazję spróbować miodownika wg tradycyjnej ukraińskiej receptury, składającego się z aż dwunastu warstw przekładanych naprzemiennie kajmakiem oraz bitą śmietaną. Jednak sam postanowiłem ten przepis nieco uprościć. 😉
Mój miodownik z kajmakiem przygotowałem z sześciu warstw miodowego ciasta. Piecze się je dość sprawnie i szybko, więc nie sprawia to większych trudności. Następnie przygotowałem krem na bazie masła oraz kajmaku, którym przełożyłem blaty oraz boki ciasta, które posmarowałem uprzednio rumem. Można również użyć samej masy z ugotowanego skondensowanego mleka, jednakże wtedy miodownik będzie bardzo słodki. Dodatek masła pozwala tę słodycz wyważyć. Dodatek rumu nie jest obowiązkowy, ale nadaje miodownikowi więcej aromatu i sprawia, że ciasto szybciej mięknie. W wersji bezalkoholowej można również posmarować je odrobiną wody z miodem. Na sam koniec wierzch oraz boki piasta posypałem posiekanymi prażonymi orzechami laskowymi. Oryginalnie używa się orzechów włoskich, jednakże mi bardzo odpowiada połączenie orzechów laskowych z kajmakiem.
Tak przygotowanie ciasto należy odstawić na minimum 3 dni w chłodne miejsce, aby blaty miodowego ciasta zdążyły skruszeć. Chociaż tak naprawdę najlepsze jest po tygodniu. Podobnie jak w przypadku piernika – im damy mu więcej czasu, tym będzie bardziej delikatny. Dlatego jeśli planujecie upiec miodownik z kajmakiem w nadchodzące Święta, to gorąco polecam zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem. 😉
Miodownik z kajmakiem
Ilość porcji: 12-16
Czas przygotowania: 1 godzina Czas gotowania: 1 godzina 1 godzina
Składniki na miodownik z kajmakiem:
Ciasto miodowe:
- 125 g miodu
- 125 g masła
- 50 g cukru
- 50 ml mleka
- 2 duże jajka (rozmiar L)
- 500 g mąki pszennej
- 2 łyżeczki sody oczyszczonej
- szczypta soli
Masa kajmakowa:
- 1 puszka kajmaku (ok. 500 g)
- 200 g masła
Dodatkowo:
- 80 ml rumu*
- 100 g prażonych orzechów laskowych
Jak przygotować miodownik z kajmakiem?
Ciasto miodowe
- Do rondelka wrzuć masło, dodaj cukier i wlej miód oraz mleko. Podgrzewaj na małym ogniu do momentu rozpuszczenia się składników. Odstaw do przestudzenia.
- Do wystudzonej masy wbij jajka i roztrzep trzepaczką do połączenia.
- Do miski wsyp mąkę, dodaj sodę oraz sól i wymieszaj. Wlej miodową masę i zagnieć ciasto do połączenia się składników. Z ciasta uformuj kulę, zawiń w folię i wstaw do lodówki na pół godziny.
- Ciasto podziel na 6 równych porcji po ok. 150 g. Z każdej z nich uformuj kulę.
- Przygotuj tortownicę o średnicy ok. 24 cm i okręgi z papieru do pieczenia na wymiar formy. Każdą porcję ciasta rozwałkuj cienko bezpośrednio na papierze do pieczenia i przełóż do tortownicy.
- Placki piecz osobno w piekarniku nagrzanym do 180°C przez ok. 7 minut do złotego koloru. Odstaw do wystudzenia.
Masa kajmakowa
- Masło w temperaturze pokojowej ubij mikserem do białości.
- Kolejno łyżka po łyżce nakładaj kajmak, nie przerywając miksowania.
Składanie miodownika
- Blaty ciasta kolejno smaruj rumem przy pomocy pędzelka i przekładaj masą kajmakową, układając jeden na drugim. Wierzch i boki ciasta posmaruj pozostałym kremem.
- Orzechy laskowe zmiksuj krótko blenderem na proszek lub drobno posiekaj i posyp nimi wierzch oraz boki ciasta.
- Miodownik zabezpiecz folią spożywczą i obciąż od góry. Pozostaw w chłodnym miejscu (15-20°C) na minimum 3 dni. Najlepszy jest po około tygodniu.
UWAGI
*W wersji bezalkoholowej można zastąpić rum 50 ml ciepłej wody z 1 łyżką miodu.
Zrobiłeś/zrobiłaś ten przepis? Pochwal się efektami i otaguj mnie na Instagramie: @food_square
*Miodowe ciasto przygotowałem na podstawie receptury z Kwestii Smaku.