Mangomisu – tiramisu z mango
Tiramisu to zdecydowanie jeden z moich ulubionych deserów na każdą porę roku. Jednakże latem lubię się trochę zabawić klasyką i serwować je z różnymi owocami i dodatkami. Włosi często przygotowują sezonową wersję z truskawkami, ja jednak postawiłem na egzotyczne mango i marakuję, które cudownie pasują do tego deseru. Panie i Panowie powitajcie mangomisu – smakowitą letnią odsłonę na tiramisu z mango!
Tradycyjnie, jak na włoski deser przystało, znajdziecie tutaj biszkopty przełożone jajecznym kremem z mascarpone. Jednakże na tym nawiązania do klasyki się kończą. Ciastka nasączyłem w pulpie z mango z dodatkiem białego rumu i soku z limonki. Również sam krem wzbogaciłem o owocowe purée. Dodatkowo moje mangomisu udekorowałem świeżymi plasterkami mango i kwaśnym miąższem z marakui. Rum, limonka oraz passiflora sprawiają, że deser nie jest mdły i nadają całości charakteru, dlatego polecam z tych dodatków nie rezygnować.
Tiramisu z mango gorąco polecam na letnie upalne dni. Możecie je przygotować zarówno w dużej formie, jak i w pucharkach. Z podanych proporcji wychodzi 8 porcji. Sam deser warto zrobić z wyprzedzeniem i zostawić w lodówce na przynajmniej kilka godzin, aby krem zgęstniał, a biszkopty były idealnie mięciutkie. Myślę, że to mangomisu zachwyci wszystkich miłośników egzotycznych smaków, którzy lubią czasami pofantazjować z tradycyjnymi przepisami. 🙂
Mangomisu – tiramisu z mango
Ilość porcji: 8
Czas przygotowania: 30 minut
Składniki na tiramiszu z mango
Krem z mango:
- 500 g sera mascarpone
- 3 duże jajka (rozmiar L)
- 150 g pulpy z mango (najlepiej Alphonso)
- 8 łyżek cukru (ok. 120 g)
- szczypta soli
Biszkopty:
- ok. 250 g biszkoptów (najlepiej podłużnych: Savoiardi lub Ladyfingers, ja użyłem domowych okrągłych)
- 200 g pulpy z mango (najlepiej Alphonso)
- 50 ml białego rumu
- sok z 2 limonek
Dodatkowo:
- 1 dojrzałe mango
- 150 g pulpy z marakui (lub miąższ z 3-4 owoców)
Przygotowanie tiramisu z mango
Krem z mango
- Jajka wyszoruj i sparz krótko wrzątkiem. Żółtka oddziel od białek i utrzyj za pomocą miksera z sześcioma łyżkami cukru (ok. 90 g) na białą puszystą masę (jak na kogel-mogel).
- Do żółtek stopniowo dodawaj mascarpone (na 4 raty), krótko ubijając na najwolniejszych obrotach lub ucierając ręcznie, aż powstanie gęsta i puszysta masa.
- Kolejno dodaj pulpę z mango i dokładnie wymieszaj szpatułką do połączenia.
- Białka ubij na sztywno ze szczyptą soli. Do sztywnej piany dodaj 2 łyżki cukru (ok. 30 g) i ubijaj jeszcze przez 2-3 minuty. Pianę delikatnie połącz z kremem mango, mieszając szpatułką.
Biszkopty
- Pulpę z mango połącz z rumem i sokiem z limonki. Dokładnie wymieszaj.
- W mieszance namaczaj kolejno biszkopty i układaj je na spodzie formy o wymiarach ok. 20x26 cm.
- Następnie wyłóż połowę kremu z mango i czynność powtórz, układając kolejną warstwę biszkoptów oraz kremu. Wierzch deseru wyrównaj szpatułką. Mangomisu wstaw do lodówki na przynajmniej 3 godziny lub najlepiej całą noc do schłodzenia.
- Przed podaniem mango obierz i pokrój w plasterki. Ułóż je na wierzchu deseru. Mangomisu udekoruj pulpą z marakui.
Zrobiłeś/zrobiłaś ten przepis? Pochwal się efektami i otaguj mnie na Instagramie: @food_square