Kurczak po marokańsku z ryżem
Wieczorem podkusiło mnie pobawić się jak w dzieciństwie. Mojemu pokoleniu dzieciństwo minęło koło/na/pod/przy trzepaku. Tyle wesołych godzin spędzonych na huśtaniu się na drążku i robieniu małpki. Pamiętacie, jaka to była frajda?
Mój mąż ma drążek rozporowy do ćwiczeń zamontowany we framudze drzwi. Podciąga się podobno na nim kilka razy dziennie, przynajmniej tak twierdzi… I właśnie ten drążek wydał mi się idealnym substytutem trzepaka. Ale się na nim pohuśtałam, no ach! Trzy machnięcia i się poluzował. Jak rąbnęłam tyłkiem na podłogę, stopą zahaczyłam o poręcz i jeszcze ani się zaasekurować, bo w dłoniach wciąż dzierżyłam metalowy pręt.
Żeby mąż się przejął moim wypadkiem, ale gdzie tam… Zabrał się za montowanie drąga z powrotem na framudze i tylko dzieci matki pożałowały. Uparły się wymasować potłuczoną część mojego ciała… To chyba był najgorszy powrót do przeszłości w moim wydaniu. Lepiej już zostanę w kuchni, gotowanie wychodzi mi znacznie lepiej!
KURCZAK PO MAROKAŃSKU Z RYŻEM
- 30 g płatków migdałowych
- 6 udek z kurczaka (bez skóry i kości)
- szczypta soli
- 2 łyżeczki garam masala
- ½ łyżeczki zmielonego kminu rzymskiego
- ½ łyżeczki suszonej kolendry
- szczypta cynamonu
- 2 ząbki czosnku
- 55 g sułtanek
- 280 g czerwonego ryżu
- 250 ml wywaru z kurczaka
- 1 puszka mleka kokosowego (400 g)
- 1 łyżka oliwy
- 2 łyżki posiekanych listków mięty
Płatki migdałowe prażymy na suchej patelni, aż się zezłocą, a następnie odstawiamy na bok. Kurczaka wkładamy do miski, solimy i nacieramy przyprawą garam masala.
W sporym rondlu rozgrzewamy oliwę na średnim ogniu. Obieramy czosnek i przeciskamy przez praskę. Czosnek, kmin rzymski, kolendrę, cynamon oraz sułtanki smażymy przez minutę, aż przyprawy zaczną uwalniać swój aromat. Następnie wsypujemy ryż, wlewamy wywar z kurczaka oraz mleko kokosowe. Zagotowujemy. Dokładamy kurczaka, przykrywamy garnek, zmniejszamy temperaturę i gotujemy ok. 35 minut, aż ryż się ugotuje.
Ugotowana potrawę podajemy w miskach, a każdą porcję posypujemy posiekaną miętą oraz uprażonymi płatkami migdałów.
(przepis z moimi zmianami wg „Easy Food” August 2016) (il. Zabawy na trzepaku pochodzi z książki Gry i zabawy z dawnych lat Katarzyny Piętki, wyd. Nasza Księgarnia zdj. strony tytułowej książki Małgorzaty Kalicińskiej Fikołki na trzepaku z serwisu allegro) Advertisements