Kuchnia cejlońska - 3 wersje curry; warsztaty kulinarne w t-Barze

Kuchnia cejlońska - 3 wersje curry; warsztaty kulinarne w t-Barze

W ostatni piątek w t- barze gościł Jarosław Uściński i za jego sprawą powstało aromatyczne curry w trzech różnych odmianach: wegetariańskie, rybne oraz z mięsem kurczaka. Każdą z wersji łączyły cebula (koniecznie czerwona), czosnek, imbir oraz dynia. :-) Mieszanka smaków, kolorów, aromatów lądowała później w szybko pustoszejących miseczkach, bo do curry nikogo przekonywać nie trzeba. Każdy z nas tworząc te danie może użyć swoich najbardziej ulubionych przypraw pięknie je ze sobą łącząc i ulubionych składników. Za każdym razem możemy konstruować inne curry, w innym kolorze, z inną przewodnią nutą.

Zdjęcie - Kuchnia cejlońska - 3 wersje curry; warsztaty kulinarne w t-Barze  - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiJarosław Uściński

Na spotkaniu w t-barze poznałam odpowiedzi na kilka pytań:
Jak zrobić pastę curry? Na oleju czy maśle sklarowanym należy poddusić mieszankę przypraw (np. gorczycę, kolendrę, kmin rzymski, cynamon, kozieradkę, kardamon,  zmielone goździki, papryczkę chilli, liście curry) , następnie wrzucić posiekaną cebulę i czosnek, starty imbir, posolić, posypać pieprzem i tak podduszoną całość uraczyć na koniec np. pomidorami bez skórki, najlepiej jednak jakimś gęstym ich koncentratem. I tak powstałą pastę przechowywać sobie w słoczku w lodówce do następnego razu.
Jak pachnie dobrej jakości kora cynamonu? Zielonym jabłkiem. Taki dobry cynamon nie potrzebuje do rozdrobnienia moździerza, wystarczy delikatnie rozkruszyć go w palcach.
Jakiej cebuli używać do curry? Koniecznie tej czerwonej, bo oto ona smakuje w nim najlepiej.

Zwykle curry podawałam udekorowane naturalnym, gęstym jogurtem z dodatkiem ćwiartek cytryn. Teraz nauczyłam się, że warto owoce wcześniej skarmelizować na suchej patelni, a do ryby można zaserwować skarmelizowane pomarańcze. Przygotowywałam curry z dodatkiem mango i krewetek, ale nie robiłam jeszcze curry z rybą. Połączenie jej z ananasem wypadło świetnie. Można też z powodzeniem połączyć ją właśnie z owocem mango albo z brzoskwinią. Cytrynę można zastąpić limonką. Warto wymyślając swoje curry wykorzystać własną inwencję, ale nigdy nie może w nim zabraknąć mieszanki przypraw, czosnku, cebuli i świeżego imbiru. ;-)

Gotowe curry można polać gęstym jogurtem i razem je pięknie zapiec. Ta potrawa się nie nudzi, bo za każdym razem może nas zaskoczyć czymś nowym. U mnie w domu jest to ulubione danie obok paelli i spaghetti. Moje dzieci na curry nigdy nosem nie kręcą i z radością przyjmują każdą kolejną wersję, nawet najbardziej niecodzienną, czy najbardziej pikantną.

Zdjęcie - Kuchnia cejlońska - 3 wersje curry; warsztaty kulinarne w t-Barze  - Przepisy kulinarne ze zdjęciamizdj. Zemfiroczka

Curry cejlońskie podstawowe warzywne (przepis Jarosława Uścińskiego spisany na gorąco przez Szelkę)

100 g świeżego siekanego imbiru
300 g dyni (duże kostki 3cmx3cm)
150 g czerwonej cebuli (kostka 1cmx1cm)
200 g świeżej papryki -kolor mix (kostka 3 cmx3cm)
główka czosnku lekko sieknięta
0,5 szkl masła klarowanego
pieprz cayenne lub 1 pikantna papryczka chili
kilka liści curry
250 g mleka kokosowego
sok z jednej limonki
odrobina trawy cytrynowej
1 kokos świeży, rozbity
odrobina trawy cytrynowej
1 łyżka ziaren gorczycy
1 laska cynamonu
1 łyżka kolendry
kumin
anyż
kardamon
kurkuma
sól, pieprz


Zdjęcie - Kuchnia cejlońska - 3 wersje curry; warsztaty kulinarne w t-Barze  - Przepisy kulinarne ze zdjęciamizdj. Zemfiroczka

Curry cejlońskie z ananasem i rybą

składniki z podstawowego curry
300 g filetów z ryby (halibut, dorsz)
200 g świeżego ananasa (duża kostka)

Zdjęcie - Kuchnia cejlońska - 3 wersje curry; warsztaty kulinarne w t-Barze  - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Curry cejlońskie z kurczakiem i mango

składniki z podstawowego curry (bez dyni)
200 g świeżego mango w dużej kostce
300 g piersi kurczaka w dużej kostce

Zdjęcie - Kuchnia cejlońska - 3 wersje curry; warsztaty kulinarne w t-Barze  - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Przygotowanie:

Na masło klarowane wrzucone zostały przyprawy: kumin, kardamon, anyż, gorczyca, kolendra. Po chwili została dorzucona cebula, czosnek i imbir. Następnie: dynia, papryka, połamany cynamon, trawa cytrynowa i mleko kokosowe. Na koniec: sok z limonki (cytryny), kurkuma, sól i pieprz.
W zasadzie początek w każdym curry był taki sam, w curry z kurczakiem dodaje się pod koniec jeszcze kurczaka, a później mango. W curry z rybą analogicznie: do podstawowego ryba, a na koniec ananas.

* 22 października, w sobotę, warsztaty kulinarne w t-Barze pt. "Herbata w garnku" poprowadzi Kurt Scheller. Rozpoczną się o 18.30.


Kategorie przepisów