Klasyczna zupa ogonowa
Zupa ogonowa – klasyk pojawiający się na polskich stołach odkąd pamiętam. Właściwie kojarzy mi się z awaryjnym daniem z torebki, ale przecież nie musi tak być.
Zupa ogonowa to danie, któremu trzeba poświęcić trochę czasu. Wymaga ona bowiem dość długiego gotowania, chociaż samo przygotowanie nie jest trudne, ani pracochłonne. Wstawiamy więc do gara wszystko, co trzeba i przez większość czasu możemy o zupie niemal zupełnie zapomnieć.
Mnie osobiście zupa ogonowa przypomina nieco włoskie ossobuco. Zarówno w sposobie przygotowania, jak i smaku. Podobne są też składniki. Tyle tylko, że ossobuco przygotowujemy z innej części mięsa i nie jest to zupa, chociaż i ogonową w tym wydaniu trudno traktować jako zwyczajną zupę. Dla mnie jest to danie jednogarnkowe, które stanowi kompletny posiłek. Idealny będzie w porze obiadowej lub jako danie kolacyjne. Sprawdzi się też podczas rodzinnych imprez zamiast bograczu, czy flaczków.
Jeśli lubicie sycące, pożywne, mięsne dania, to z pewnością ta zupa przypadnie Wam do gustu. Jej plusem z pewnością jest też to, że przygotować ją można dzień wcześniej. Po odgrzaniu zupełnie nie traci na jakości,a jest nawet smaczniejsza. Po wystudzeniu można wygodnie usunąć kości, co na pewno wpłynie na wygodę jedzenia, chociaż nie jest to niezbędne.
Klasyczna zupa ogonowa Bogactwo kuchni polskiej. Zupa ogonowa to jeden z tych klasyków, o których warto pamiętać. Pyszna, pożywna i rozgrzewająca. Drukuj przepis SkomentujCzas przygotowania: 15 minutes Czas gotowania: 2 hours 30 minutes Czas całkowity: 2 hours 45 minutes Okazja: Kolacja, ObiadRodzaj dania: Jednogarnkowe, ZupaSłowa kluczowe: Wołowina Porcji: 4 porcje Składniki
- 1 kg ogonów wołowych
- 100 g cebuli
- 120 g marchwi
- 100 g korzenia pietruszki
- 75 g selera
- 250 g ziemniaków
- 400 g pomidorów bez skórki z puszki
- 150 ml białego wina opcjonalnie
- 2 ząbki czosnku
- 1 gałązka tymianku
- 3 ziarna ziela angielskiego
- 2 liście laurowe
- 2 l bulionu lub wody
- sól
- pieprz
- 30 ml oliwy lub oleju
Przygotowanie krok po kroku
- Pokrojone mięso na kawałki obsmażamy na niewielkiej ilości oliwy lub oleju głębokim garnku. Rumiane mięso przekładamy na talerz, a nadmiar tłuszczu wylewamy.
- W tym samym naczyniu przesmażamy pokrojone na kawałki marchew, pietruszkę, seler oraz cebulę i czosnek. Gdy lekko zmiękną, podlewamy winem i redukujemy.
- Do warzyw ponownie dodajemy mięso, tymianek, ziele angielskie oraz liść laurowy. Podlewamy gorącym bulionem lub wodą. Gotujemy na wolnym ogniu pod przykryciem około 1,5-2 godzin.
- Dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki i pomidory. Gotujemy do miękkości.
- Doprawiamy solą i pieprzem do smaku.
- Opcjonalnie obieramy mięso z kości.
Wypróbowałeś przepis?Dodaj do obserwowanych na Instagramie @Osmykolorteczy Zrób zdjęcie i oznacz #osmykolorteczy!