Kakaowy chlebek bananowy
To kakaowe ciasto bananowe okazało się ogromnym pozytywnym zaskoczeniem. Wyszło rewelacyjne, a ja sama zostałam chyba jego największą fanką.
Zrobiłam je w środku tygodnia, ale przeleżało 2 dni, zanim rozkroiłam je na kawałki (w trakcie zmieniły mi się plany, a zależało mi, by najpierw zrobić zdjęcia, a dopiero potem częstować bliskich;) Taki to urok jak się ma blogerkę kulinarną w domu 😉 ). Przyzwyczajona do jedzenia wszystkiego „na świeżo” (choć niestety nie zawsze na ciepło) nawet w najśmielszych marzeniach nie spodziewałam się, że po takim czasie ciasto wciąż będzie tak bardzo wilgotne i pyszne. Bardzo miła niespodzianka.
Samo ciasto bananowe jest bardzo proste do wykonania. Nie potrzeba nawet wyjmować miksera, wystarczą dwie miski, widelec, rózga kuchenna i łyżka.
Banany rozgniatałam widelcem, starając się zostawić gdzieniegdzie większe kawałki – lubię na takie trafić w trakcie jedzenia i Wam również polecam taką praktykę. Składniki mokre łączyłam za pomocą rózgi, ale całość (suche+mokre) mieszałam już łyżką. Polecam nie mieszać ciasta jakoś długo i gwałtownie, wystarczy do momentu aż wszystkie składniki się połączą (jest to ważne, by uniknąć zakalca).
Ciasto to polecałabym wszystkim wielbicielom prostych, kakaowych czy bananowych ciast. Taką wisienką na torcie jest tutaj dodatek posiekanych kawałków czekolady na wierzchu.
Kakaowy chlebek bananowy będzie idealny do kawy czy herbaty. Gorąco polecam.
szklanka = 250 ml
Składmiki na kakaowy chlebek bananowy:
- 2 szkl. mąki pszennej
- 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
- 2/3 szkl. drobnego cukru
- 3 łyżki gorzkiego kakao
- szczypta soli
- 3 banany
- 3 łyżki gęstej, kwaśnej śmietany 18%
- 2 łyżki mleka
- 5 łyżek oleju
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
- 2 duże jajka
- około 50-80 g czekolady deserowej lub mlecznej
Jak zrobić kakaowy chlebek bananowy?
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
W misce umieszczamy suche składniki: mąkę, sodę, cukier, sól i kakao, mieszamy.
Do drugiej miski dodajemy banany (rozgniecione widelcem na puree), kwaśną śmietanę, mleko, ekstrakt waniliowy, olej oraz jajka. Mieszamy rózgą kuchenną do połączenia.
Składniki mokre wlewamy do suchych, mieszamy łyżką do połączenia (nie za długo).
Przelewamy całość na wyłożoną papierem do pieczenia keksówkę (25×11 cm). Wierzch obsypujemy posiekaną czekoladą.
Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około godzinę (do tzw suchego patyczka)