Granita pistacjowa z brioszką
Obok cannoli granita to moja największa sycylijska miłość. Podczas pobytu nie było dnia, podczas którego nie rozkoszowałbym się tym cudownie chłodzącym sorbetem. Nie bez powodu ująłem ją na mojej liście 10 rzeczy, które każdy foodie musi zrobić na Sycylii. Również mieszkańcy tej włoskiej wyspy szczególnie ją sobie upodobali i zwykle raczą się granita ca’ briosi o poranku, zagryzając ją brioszką (delikatną bułką maślaną). Najbardziej znane są trzy rodzaje granity – cytrynowa, migdałowa i pistacjowa – spotkacie je w większości kawiarni. Poza nimi są popularne różne warianty z sezonowymi owocami. Dla mnie jednak granita pistacjowa nie ma sobie równych i dlatego to właśnie ją postanowiłem przygotować w domu.
To typowe sycylijskie śniadanie ma za sobą długą historię. Pomysł na granitę sprzedali Sycylijczykom Arabowie, którzy wynaleźli sorbet – kruszony lód wymieszany z owocową pulpą. Początkowo lód był pozyskiwany na Sycylii ze zboczy Etny, gdzie dzięki warstwom lawy wytrzymywał on wyjątkowo długo w naturalny sposób jeszcze przed wynalezieniem zamrażarek. Jednak granita różni się od sorbetu konsystencją – kryształki zmrożonej wody są większe, stąd też nazwa – grano oznacza po włosku ziarno.
Granita pistacjowa to smak, za którym bardzo tęskniłem po powrocie do Polski, dlatego postanowiłem przygotować ją samodzielnie. Okazało się, że nie jest wcale to trudne. Przejrzałem kilka włoskich przepisów i odtworzyłem ten smak w warunkach domowych. Wystarczy ugotować lekki syrop cukrowy i połączyć go z pastą pistacjową oraz zmielonymi orzechami, a następnie zamrozić w formie do kostek lodu i zmiksować przed podaniem w mocnym blenderze kielichowym. Jeśli takiego nie posiadacie, podałem również dwie inne metody przygotowania granity w domu.
Tak jak wspomniałem, granitę tradycyjnie podaje się z brioszką. Jest to charakterystyczna brioscia col tuppo, czyli okrągła bułka maślana z charakterystyczną czapeczką. Przygotowałem dla Was również przepis na nią. Brioszkę wzbogaciłem o skórkę pomarańczową oraz szafran, dzięki czemu ma piękny słoneczny kolor i cudowny aromat. Jeśli marzy Wam się prawdziwe sycylijskie śniadanie, to nie czekajcie dłużej i przygotujcie własną granitę pistacjową!
Granita pistacjowa z brioszką Wydrukuj przepis Ilość porcji: 4 Czas przygotowania: 4 godziny Czas gotowania: 30 minut 30 minutWartości odżywcze 200 kalorie 20 tłuszcz Ocena 5.0/5 ( 1 zagłosowano ) SKŁADNIKI
Granita pistacjowa:
- 500 ml wody
- 150 g cukru
- 100 g pasty pistacjowej 100%*
- 100 g obranych niesolonych pistacji + odrobina do dekoracji
Brioszka:
- 250 g mąki pszennej
- 50 g cukru
- 15 g świeżych drożdży (lub 7 g suszonych)
- 100 ml letniego mleka
- 25 ml wody
- szczypta szafranu (0,1 g)
- skórka otarta z 1 pomarańczy
- 1 całe jajko, rozmiar L
- 50 g miękkiego masła
- szczypta soli
- 1 żółtko + 1 łyżka mleka do posmarowania brioszek
PRZYGOTOWANIE
Granita pistacjowa
- W rondelku zagotuj wodę wraz z cukrem i odstaw do wystudzenia.
- Pistacje zmiksuj blenderem na proszek. Następnie połącz je z syropem cukrowym i pastą pistacjową. Całość krótko zblenduj.
- Metoda 1 (przy użyciu blendera z opcją kruszenia lodu): Miksturę przelej do sylikonowych foremek na lód i wstaw do zamrażarki na ok. 4 godziny (lub dłużej), aż masa zamarznie. Następnie kostki lodu przełóż do kielicha blendera i zmiksuj do uzyskania gładkiej masy. W trakcie miksowania całość będzie trzeba kilka razy przemieszać szpatułką.
- Metoda 2 (przy użyciu maszynki do lodów): Miksturę wstaw do lodówki do schłodzenia, zaś dzierżę wstaw do zamrażarki na czas zalecany przez producenta. Następnie miksturę przelej do maszynki do lodów i miksuj do uzyskania gładkiej zmrożonej konsystencji.
- Metoda 3 (bez blendera i maszynki do lodów): Przygotowaną miksturę wylej do płaskiego naczynia, np. patelni i wstaw do zamrażarki. Po godzinie, gdy masa zacznie zamarzać, przemieszaj ją widelcem, aby porozdzielać ziarna lodu. Czynność powtarzaj co 30 minut przez ok. 4 godziny, aż uzyskasz drobne granulki z lodu.
- Granitę podawaj najlepiej od razu po przygotowaniu z brioszką obok. Możesz ją również po zmiksowaniu przechowywać w zamrażarce i przed podaniem wyjąć na 10 minut, aby nie była mocno zmrożona.
Brioszka
(Ciasto na brioszkę najlepiej przygotować dzień wcześniej i odstawić do wyrastania).
- Przygotuj rozczyn. Drożdże rozetrzyj z odrobiną cukru. Gdy staną się płynne, połącz je z letnim mlekiem oraz 1 łyżeczką mąki. Odstaw na 10 minut. (Suszone drożdże po prostu wsyp do mąki z resztą składników).
- Szafran zalej 25 ml wrzątku i odstaw.
- Resztę mąki połącz z pozostałym cukrem oraz szczyptą soli. Dodaj otartą skórkę pomarańczową, wbij jajko, wlej rozczyn oraz napar z szafranu. Składniki wymieszaj i zacznij zagniatać ciasto. Najlepiej zrobić to mikserem z hakami do ciasta drożdżowego. Gdy ciasto będzie już gładkie i elastyczne, dodaj posiekane masło i zagniataj jeszcze przez chwilę do połączenia.
- Z ciasta uformuj kulę i wstaw do miski. Przykryj ją folią spożywczą i wstaw do lodówki na kilka godzin, a najlepiej całą noc.
- Schłodzone i wyrośnięte ciasto krótko zagnieć, a następnie podziel na 4 porcje po ok. 100 g i 4 porcje po ok. 30 g. Uformuj z nich gładkie kule.
- Większe kawałki ciasta spłaszcz na papierze do pieczenia, formując okrąg o średnicy ok. 7-8 cm i uformuj w nich dołek. Na środku ułóż mniejszą kulkę z ciasta.
- Brioszki przykryj kuchenną ściereczką i odstaw na godzinę do wyrośnięcia.
- Po tym czasie wierzch bułeczek posmaruj roztrzepanym żółtkiem z mlekiem i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180ºC. Piecz przez około 15-20 minut do złotobrązowego koloru.
UWAGI
*Zamiast gotowej pasty pistacjowej można użyć obranych pistacji i zmielić je blenderem trochę dłużej do uzyskania masła orzechowego.
*Proporcje dobrałem na podstawie przepisu Granita al pistacchio siciliana.