Galaretka z czarnej porzeczki na surowo

Galaretka z czarnej porzeczki na surowo



Zdjęcie - Galaretka z czarnej porzeczki na surowo - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
„W moim rodzinnym domu robiło się zawsze bardzo dużo przetworów. W naszej spiżarni stały rzędami ustawione słoje ogórków kiszonych, kompotów, grzybków marynowanych, sałatek warzywnych, przecieru pomidorowego, powideł śliwkowych i soków. Nie wiem dlaczego nie było tam takiej galaretki. Może dlatego, że nie rosły w naszym ogrodzie, a może jako dzieci jej po prostu nie lubiliśmy.
Zdjęcie - Galaretka z czarnej porzeczki na surowo - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Kilka dni temu zakupiłam na targu parę kilo tych owoców, głównie na dżem i likier. W trakcie ich odszypułkowywania mojemu mężowi przypomniało się, że jego mama robiła taką galaretkę. Zajrzałam do starych książek i znalazłam przepis. Zrobiłam i zakochałam się w niej. Gdyby nie to czasochłonne usuwanie szypułek i przebieranie owoców, byłby to chyba jeden z najprostszych przetworów. Jak zwykle jednak problem tkwi w szczegółach. Galaretka nie jest pasteryzowana, trzeba zatem zachować bardzo sterylne warunki w trakcie jej przygotowywania. Wszystkie użyte naczynia muszą być dokładnie wyparzone. Owoce świeże i bardzo dobrej jakości. Słoiki i nakrętki dokładnie umyte i wygotowane lub wyparzone w gorącym piekarniku. Dobrze jest również, przed zamknięciem, przykryć słoiki krążkami pergaminu nasączonymi spirytusem. Taka galaretka zachowuje nie tylko smak i aromat świeżych owoców, ale także całe bogactwo witamin. Będzie doskonałym dodatkiem do ciast, naleśników lub twarożku.”
Zdjęcie - Galaretka z czarnej porzeczki na surowo - Przepisy kulinarne ze zdjęciami



Galaretka z czarnej porzeczki na surowo (Źródło- "Porzeczki, maliny, agrest" Anny Szczepańskiej)

Składniki na 9 słoiczków o poj. 250ml: 1 kg przecieru z czarnej porzeczki, 1,2 kg drobnego cukru

Porzeczki przebrać, umyć, oczyścić z szypułek, zmiażdżyć i przetrzeć przez sito lub tak jak ja przepuścić przez wyciskarkę do owoców. Można też skorzystać z sokowirówki. Przecier zważyć i przełożyć do wyparzonego garnka. Wsypywać porcjami cukier i ucierać drewniana pałką, również wyparzoną, tak długo, aż całkowicie się rozpuści. W trakcie ucierania zaczyna się proces galaretowania. Gdy zaczyna wyraźnie gęstnieć, szybko przełożyć ją do wyparzonych słoików (nie mogą być gorące). Przyciąć krążki pergaminu o średnicy równej otworowi słoika. Nasączyć je spirytusem. Przykrywać nimi słoiki i zaraz mocno zakręcać. Trzymać w chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce.
Smacznego :) Aronia

Kategorie przepisów