Dyniowe paluchy

Dyniowe paluchy

Zdjęcie - Dyniowe paluchy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Początek jesieni kojarzy mi się z dynią, która jest zdecydowanie królową tej pory roku. Wykorzystuje ją w kuchni na wiele sposobów. Zazwyczaj kroję ją na kawałki, kładę na blasze, skrapiam oliwą i piekę ok. 20-40 minut w 200 stopniach, aż będzie miękka. Taką dynię można zmiksować na gładkie puree, które będzie ciekawą bazą do różnych wypieków.

Trzeba jednak pamiętać, że dynia dyni nie jest równa, a każdy gatunek ma trochę inną strukturę. Ja zazwyczaj wybieram dynię hokkaido, którą można jeść ze skórką Gdy miksuję ją po upieczeniu, wychodzi gęste puree. Jeśli jednak użyjecie np. dużej i typowo sklepowej dyni, być może Wasze puree będzie bardziej wodniste. Dlatego trzeba kontrolować konsystencje ciasta.

Była dyniowa chałka, były kajzerki i chleb na zakwasie. Tym razem zapraszam na dyniowe paluchy, czyli podłużne bułeczki, w sumie idealne do hot-dogów

Zdjęcie - Dyniowe paluchy - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Dyniowe paluchy - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Dyniowe paluchy - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Dyniowe paluchy - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Dyniowe paluchy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Dyniowe paluchy Autor: Tosia Czas przygotowania: 1 godz. 45 min. Czas pieczenia: 15 min. Całkowity czas: 2 godz. Porcje: 8 Składniki

  • 400 g mąki pszennej typ 650
  • 3 łyżeczki suszonych drożdży instant
  • 200 g puree z pieczonej dyni
  • łyżeczka mieszanki przypraw (gałki muszkatołowej, ostrej i słodkiej papryki)
  • 250 ml mleka
  • łyżeczka soli
  • białko
  • sezam
Przepis
  1. Mąkę wsypujemy do misy, dodajemy drożdże, puree z dyni, przyprawy i sól. Wlewamy letnie mleko i wyrabiamy ciasto 5minut. Zostawiamy je w misie pod przykryciem.
  2. Wyrośnięte ciasto przekładamy na oprószony mąką blat, dzielimy na 8 części. Z każdej z nich formujemy podłużnego palucha, układamy je w odstępach na blasze wyłożonej pergaminem, przykrywamy na 40 minut.
  3. Bułeczki smarujemy białkiem jajka i posypujemy sezamem. Wkładamy do rozgrzanego piekarnika. Pieczemy przez 15-17 minut w 190 stopniach.
  4. Upieczone paluchy studzimy na kuchennej kratce.

Kategorie przepisów