Dwupiętrowa chałka
Chałkę piekę przez cały rok, bo mam słabość do tego wypieku, ale najbardziej kojarzy mi się z Wielkanocą i trochę nie wyobrażam sobie świątecznego śniadania bez zaplatanego chlebka. Wbrew pozorom chałkę wcale nie trzeba jeść na słodko, cudownie komponuje się z kremowym pasztetem i chrzanem, albo z pastą jajeczną. A jeśli zostanie jej kawałek po świętach, to zawsze można ją obtoczyć w mleku i jajku i odsmażyć na patelni, wyjdą w ten sposób cudowne tosty francuskie!
Po ostatnich udanych eksperymentach w zaplataniu chałki w taki sposób, aby była okrągła, postanowiłam popracować nad jej dwupiętrową wersją. Gdy wyjęłam ją z piekarnika to pomyślałam, że wyszła mi „chałka z poddaszem”. Do tego w przekroju każda kromka wygląda jak mała chmurka
A jej wykonanie jest dosyć proste. Wystarczy wyrośnięte ciasto podzielić na 4 równe części. Z 3 robimy wałeczki i zaplatamy klasyczny warkocz, a ostatnią część dzielimy na 3 mniejsze części i również je zaplatamy. Mniejszą chałkę kładziemy na większą i w tym cała filozofia.
To jak, kogo przekonałam do wypieku?
3.5 z 2 ocen
Dwupiętrowa chałka Autor: Tosia Czas przygotowania: 2 godz. 15 min. Czas pieczenia: 20 min. Całkowity czas: 2 godz. 35 min.
Porcje: 1
Składniki
- 600 g mąki pszennej typ 650
- 7 g suszonych drożdży instant
- 100 g cukru
- 2 jajka
- 300 ml mleka
- 100 g masła
- laska wanilii
- szczypta soli
- Wierzch:
- jajko
Instrukcja
- Mąkę przesiewamy do misy, dodajemy drożdże, cukier, sól. Robimy wgłębienie i wbijamy jajka. Wydrążamy czubkiem ostrego noża ziarenka z laski wanilii, dodajemy je do suchych składników.
- W rondlu podgrzewamy mleko z masłem, czekając, aż tłuszcz się roztopi. Stopniowo wlewamy letnie mleko i wyrabiamy ciasto kilka minut. Ciasto powinno być elastyczne, zostawiamy je w misie pod przykryciem na godzinę.
- Po tym czasie podsypujemy ciasto mąką, aby się nie lepiło i dzielimy na 4 równe części. Z trzech kawałków formujemy długie wałeczki i zaplatamy chałkę jak warkocz.
- Czwartą część dzielimy na 3 części i robimy z nich mniejsze wałeczki, również zaplatamy na warkocz.
- Na środku wierzchu większej chałki umieszczamy wałeczek lub np. rączkę drewnianej łyżki w taki sposób, aby zrobić w niej delikatne wgłębienie. Smarujemy je rozbełtanym jajkiem i umieszczamy mniejszą chałkę. Złączone warkocze przekładamy na blachę wyłożoną pergaminem, przykrywamy na godzinę.
- Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni, chałkę z wierzchu smarujemy jajkiem i wkładamy do pieca. Pieczemy ok. 30 minut, aż chałka będzie rumiana.
3.1.09