Czosnkowy chleb z garnka

Czosnkowy chleb z garnka

Zdjęcie - Czosnkowy chleb z garnka - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Stali czytelnicy już pewnie kojarzą, że prawie co miesiąc dołączam do akcji blogerów pod nazwą „piekarnia Amber”. Ten miły zwyczaj wszedł już mi w nawyk i to zawsze miła odmiana upiec coś nie ze swojego przepisu. To szansa, aby poznać nowe smaki lub techniki.

Czerwcową piekarnię jak zwykle prowadzi Amber, ale za to wypiek tym razem wybrała Marzena. Tematem w tym miesiącu był prosty chleb pszenno-żytni z garnka, który tak naprawdę można upiec na wiele sposobów. Wykorzystując naczynie żaroodporne, garnek żeliwny lub gliniany. Ja wybrałam ten ostatni, a pieczenie w garnku z pokrywką pomogło osiągnąć efekt popękanej i rustykalnej skórki

Do ciasta chlebowego dodałam coś od siebie, mianowicie młody czosnek, który nadal wypiekowi cudownego aromatu. Ilość ząbków to kwestia indywidualna, ja dałam 3 duże ząbki, pewnie gdyby były mniejsze to sięgnęłabym nawet po 5-6.

Przepis polecam szczególnie zabieganym i początkującym piekarzom. Ciasto można szybko wyrobić  wieczorem i zostawić na noc w lodówce. Następnego dnia zostawiamy ciasto jeszcze w ciepłym miejscu, a później przerzucamy do rozgrzanego garnka. Szybko, łatwo, bez problemów

Jutro zamieszczę tutaj listę wszystkich blogerów, którzy brali udział w zabawie:

Zdjęcie - Czosnkowy chleb z garnka - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Czosnkowy chleb z garnka - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Czosnkowy chleb z garnka - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Czosnkowy chleb z garnka - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
3.5 z 2 ocen Czosnkowy chleb z garnka Autor: Tosia Czas przygotowania: 7 godz. Czas pieczenia: 55 min. Całkowity czas: 7 godz. 55 min. Porcje: 1 Składniki

  • 700g mąki pszennej typ 650
  • 400g mąki żytniej typ 720 lub żytniej pełnoziarnistej
  • 2 łyżeczki soli
  • 3 łyżki oliwy
  • 40g świeżych drożdży
  • 1 łyżeczka cukru
  • 750 ml letniej wody
  • 3 duże lub 6 małych ząbków czosnku
Przepis
  1. Drożdże kruszymy i wrzucamy do miseczki, dodajemy łyżeczkę cukru i mąki, a następnie zalewamy połową leniej wody. Mieszamy do dokładnego rozpuszczenia się drożdży i odstawiamy na ok. 10 minut aż zaczyn „ruszy”.
  2. Do dużej misy wsypujemy mąkę i sól, dolewamy oliwę, resztę ciepłej wody i rozczyn z drożdży. Mieszamy dużą łyżką lub krótko mikserem. Gdyby masa była zbyt gęsta, można dolać dodatkowe 2-3 łyżki wody.
  3. Misę owijamy szczelnie folią spożywczą i odstawiamy na noc do wyrośnięcia do lodówki.
  4. Rano na podsypanej mąką stolnicy wyrabiamy krótko chleb, formujemy bochenek o kształcie naszego naczynia, zostawiamy na blacie lub przekładamy do wiklinowego koszyka, nakrywamy ściereczką, odstawiamy na 40 minut do wyrośnięcia.
  5. Do zimnego piekarnika wstawiamy naczynie żaroodporne/gliniane/żeliwne (można je wewnątrz posmarować oliwą) wraz z pokrywką i nagrzewamy piekarnik do 220 stopni . Po kilkunastu minutach ogrzewania naczynia, przekładamy do niego wyrośnięte ciasto i przykrywamy gorącą pokrywką.
  6. Przykręcić piekarnik do 200 stopni i pieczemy przez 35 minut, grzałka góra-dół, bez termoobiegu. Po tym czasie zdejmujemy pokrywkę i pieczemy jeszcze kolejne 20 minut– chleb upieczony będzie wtedy, gdy po postukaniu wydawać będzie głuchy odgłos.
  7. Wyjmujemy naczynie z piekarnika, wyciągamy z niego chleb, studzimy na kuchennej kratce.

Kategorie przepisów