Ciabatta ze szparagami na zakwasie

Ciabatta ze szparagami na zakwasie

Zdjęcie - Ciabatta ze szparagami na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

W kuchni często kieruję się sezonowością produktów i porami roku, dlatego lubię przemycać je także piekąc chleby. Sezon na szparagi trwa zdecydowanie zbyt krótko, dlatego staram się nimi nacieszyć jak najwięcej. Dzisiaj wymyśliłam, że podgotowane kawałki szparagów dodam do ciasta na ciabattę, a całymi szparagami ozdobię jej wierzch.

Ciabatta, mimo tego, że jest na zakwasie, dzięki częstemu zagniataniu, wyszła niezwykle delikatna. Jej smak podkręcają kawałki szparagów i nadają wiosennego charakteru. Przepis polecam szczególnie w maju

Zdjęcie - Ciabatta ze szparagami na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Ciabatta ze szparagami na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Ciabatta ze szparagami na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Ciabatta ze szparagami na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Ciabatta ze szparagami na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Ciabatta ze szparagami na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Ciabatta ze szparagami na zakwasie Autor: Tosia Czas przygotowania: 4 godz. Czas pieczenia: 25 min. Całkowity czas: 4 godz. 25 min. Porcje: 1 Składniki

  • 150 g aktywnego zakwasu żytniego
  • 400 g mąki pszennej typ 650 + 100 g
  • 10 szparagów (ok. 150 g) + 3 do ozdoby
  • 1,5 łyżeczki soli
  • 300 ml letniej wody
  • łyżeczka oliwy lub oleju roślinengo
Instrukcja
  1. Szparagi myjemy, odrywamy twarde końcówki, resztę kroimy w kostkę, zostawiając w całości główki. Trzy szparagi odkładamy do ozdoby, resztę wrzucamy do wrzącej, osolonej wody i gotujemy 5 minut, aż będą miękkie, ale przy tym jędrne. Studzimy.
  2. Do misy przekładamy potrzebną część aktywnego zakwasu, dodajemy podgotowane szparagi, mąkę, oliwę i sól. Wlewamy stopniowo letnią wodę i wyrabiamy ciasto przez 5 minut. Luźne ciasto zostawiamy w misie na godzinę.
  3. Po tym czasie dodajemy dodatkowe 100 g mąki i zagniatamy jeszcze raz ciasto, tym razem sprawiając, aby było elastyczne. Zostawiamy je w misie na godzinę.
  4. Po godzinie zwilżamy dłonie wodą i krótko składamy ciasto w misie. Przykrywamy i zostawiamy na godzinę.
  5. Następnie (w sumie po 3 godzinach) przekładamy ciasto na blat. Podsypujemy odrobiną mąki i formujemy podłużną ciabattę. Kładziemy ją na blasze, wierzch dekorujemy 3 szparagami. Tak uformowany chlebek przykrywamy ściereczką na godzinę.
  6. Piekarnik rozgrzewamy do 200 stopni. Ciabattę pieczemy przez 25 minut, aż będzie rumiana.
  7. Studzimy na kuchennej kratce, podajemy ze Smakowitą Pajdą z ziołami ogrodowymi.
3.3.2998

Kategorie przepisów