Ciabatta z pomidorami na zakwasie

Zdjęcie - Ciabatta z pomidorami na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

W sierpniu jestem zakochana po uszy i po nos w pachnących latem pomidorach. Wykorzystuję je w kuchni na każdym kroku, bo wiem, że niedługo może ich zabraknąć. Pozostaną tylko pomidory bez wyrazu z importu, dlatego korzystam z naszych sezonowych, polskich, póki na to pora.

Dobry pomidor wiele do szczęścia nie potrzebuje, smakuje wspaniale po prostu z ziołami, ale gdy zapieczemy go w piekarniku, wydobędziemy z niego dodatkowy posmak.

Dzisiaj postanowiłam kawałki pieczonych pomidorów dodać do włoskiego chleba na zakwasie. We wierzch wyrośniętej ciabatty wbiłam jeszcze kilka pomidorków koktajlowych, które nadały mu rustykalnego charakteru.

Zdjęcie - Ciabatta z pomidorami na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Ciabatta z pomidorami na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Ciabatta z pomidorami na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Ciabatta z pieczonymi pomidorami na zakwasie Autor: Tosia Czas przygotowania: 4 godz. Czas pieczenia: 25 min. Całkowity czas: 4 godz. 25 min.

Porcje: 1

Składniki
 • 150 g aktywnego, dokarmionego zakwasu żytniego
 • 400 g mąki pszennej typ 650 + 100 g
 • 2 pomidory
 • łyżka oliwy
 • 250 ml letniej wody
 • 2 łyżeczki soli
 • kilka pomidorków koktajlowych

Instrukcja
 1. Pomidory skrapiamy oliwą, kładziemy na blasze i pieczemy przez 20-30 minut w 200 stopniach. Ostudzone pomidory obieramy ze skórki i kroimy w drobną kostkę.
 2. Mąkę (400 g) wsypujemy do misy, dodajemy aktywny zakwas, sól i pieczone pomidory, razem z sokiem.
 3. Powoli wlewamy letnią wodę z oliwą i wyrabiamy ciasto mikserem przez 5 minut. Po tym czasie ciasto będzie lśniące i lejące. Przykrywamy misę ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu na 2 godziny.
 4. Do podrośniętego ciasta dosypujemy 100 g mąki. Ciasto zagniatamy, aż nie będzie się lepić i formujemy podłużną ciabattę. Ja dodatkowo wykręciłam ciasto, rolując je na podsypanej mąką stolnicy. Uformowaną ciabattę przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 2 godziny.
 5. W wyrośnięte ciasto wbijamy pomidorki koktajlowe. Blachę z przyszłą ciabattą wkładamy do rozgrzanego pieca.
 6. Chlebek pieczemy w termoobiegu w temperaturze 250 stopni przez 20-25 minut.

3.1.09

Kategorie przepisów

Podobne przepisy