Chlebki z piekarnika
Marokańskie chlebki z patelni spodobały się Wam tak bardzo, że jest to przepis, który każdego dnia odwiedza mnóstwo osób. To niekwestionowany HIT na blogu.
Nawet nie marzę, by jakikolwiek inny przepis dorównał kiedyś tamtej wersji i cieszył się tak dużą popularnością, choć przyznaję, że byłoby to niezwykle miłe ?
Od wielu osób dostaję pytanie czy można też zrobić takie chlebki w piekarniku. Przetestowałam to i odpowiadam z pełną odpowiedzialnością – można! ? Co lepsze, mam wrażenie, że te pieczone są jeszcze smaczniejsze i delikatniejsze ( część zrobiłam z piekarnika i dodatkowo 4 z patelni, więc miałam bezpośrednie porównanie).
W przypadku, gdy zechcecie zrobić takie chlebki na imprezę, opcja z piekarnika jest nawet lepsza, bo nie trzeba chlebków pilnować, przewracać itd. Wystarczy wstawić blaszkę do piekarnika i zajrzeć do niego ponownie po około 20 minutach.
Tym razem zrobiłam chlebki z farszem drobiowo-pieczarkowym.
A Ty jaki farsz zamkniesz w środku tych placuszków?
Ciasto:
- 50 g masła, roztopionego
- 500 g mąki pszennej
- 50 g świeżych drożdży
- 130 ml ciepłego mleka
- 150 g jogurtu naturalnego
- szczypta soli
Dodatkowo:
- 400 g pieczarek
- 200-300 g polędwiczek z kurczaka
- 1 średniej wielkości cebula
- 150 g mozzarelli
- mielona papryka słodka i ostra
- mielony imbir
- granulowany czosnek
- sól, pieprz
- olej/masło
Oczyszczone polędwiczki kroimy na mniejsze paseczki. Oprószamy je mieloną papryką słodką, papryką ostrą, szczyptą mielonego imbiru, granulowanym czosnkiem oraz solą i pieprzem. Skrapiamy 1 łyżką oleju i dokładnie mieszamy. Odstawiamy na około 30 minut w chłodne miejsce, po czym obsmażamy na rozgrzanym na patelni oleju (1 łyżka). Zdejmujemy z patelni.
Pieczarki kroimy na półplasterki.
Cebulę kroimy w kostkę.
Na patelnię po smażeniu mięsa wrzucamy cebulę (można dodać odrobinę masła lub oleju). Po chwili dodajemy pieczarki. Smażymy, aż cały płyn jaki puszczą pieczarki odparuje.
Usmażone pieczarki łączymy z mięsem. Odstawiamy do przestudzenia. Następnie dodajemy starty ser, mieszamy. Jeśli farsz wydaje się zbyt suchy, można dodać łyżkę gęstej, kwaśnej śmietany.
Drożdże rozkruszamy do garnuszka. Zalewamy je 3-4 łyżkami ciepłego mleka, mieszamy.
Do dużej miski przesiewamy mąkę z solą. Dodajemy drożdże, pozostałe mleko, rozpuszczone masło oraz jogurt (temp. pokojowa). Wyrabiamy gładkie, elastyczne ciasto. Gotowe ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 15 minut. Po tym czasie dzielimy na mniejsze porcje (około 9-11 kawałków).
Każdy kawałek rozpłaszczamy w dłoniach. Na środku umieszczamy 1-2 łyżki nadzienia i zlepiamy ciasto, jak na bułeczkę. Następnie lekko ją spłaszczamy i umieszczamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, łączeniem do dołu.
Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 20 minut (do lekkiego zarumienienia). Na ostatnie 2 minutki można włączyć funkcję grill.
Polecam również przepis na Sałatkę z tortellini z rukolą i suszonymi pomidorami