Chleb żytni
O tym, że chleb żytni jest zdrowszy od białego pszennego pieczywa wie chyba każdy. Nie wiem jednak, czy wszyscy są świadomi tego, że oprócz właściwości zdrowotnych, chleb żytni uważany jest także za sprzymierzeńca odchudzania. Naukowcy (zapewne amerykańscy) udowodnili, że wynika to z faktu, że jego struktura sprawia iż po jego konsumpcji występuje poczucie „napełnienia”. Dzięki temu między np. śniadaniem, a obiadem nie trzeba podjadać. Nie będę tego zdania podważać, chociaż sądzę, że nie zadziała w ten sposób chleb żytni na prawdziwych łakomczuchów.
Prawda jest taka, że oprócz tego, że chleb żytni jest zdrowy, to przede wszystkim jest smaczny
Dzisiejszy przepis na chleb żytni na bazie drożdży jest dla tych, którzy są na etapie początkującym, jeśli chodzi o wypiek domowego chleba. Już wkrótce na stronie pojawi się także przepis na chleb żytni na zakwasie. Zapraszamy do śledzenia na bieżąco wpisów
Chleb żytni
- 450 g mąki żytniej (typ 720)
- 2 łyżeczki suszonych drożdży instant
- łyżeczka soli
- łyżeczka oliwy
- łyżeczka miodu (np. spadziowego)
- 300 ml letniej wody
- 2 łyżki soli gruboziarnistej
- Mąkę mieszamy z drożdżami, dodajemy sól. Wlewamy oliwę i dwie łyżeczki miodu. Wodę gotujemy, aby jej temperatura wynosiła ok. 35-40 stopni (ma być letnia). Składniki na chleb miksujemy, powoli wlewając letnią wodę. Ciasto wyrabiamy przez 10 minut.
- Misę z ciastem przykrywamy ściereczką i zanosimy w ciepłe miejsce na godzinę. Po podwojeniu objętości wyciągamy ciasto z miski, będzie ono lepiące, dlatego podsypujemy dłonie mąką. Formę keksówkę (o wymiarach 12 cm x 22 cm) smarujemy odrobiną tłuszczu i przekładamy do niej wyrobione ciasto. Dłonie zwilżamy wodą i wyrównujemy wierzch ciasta chlebowego, posypujemy solą gruboziarnistą lekko ją dociskając.
- Keksówkę przykrywamy ściereczką i zanosimy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
- Po godzinie nagrzewamy piekarnik do 220 stopni i pieczemy chleb przez 30 minut. Wyciągamy z piekarnika, obkrawamy boki formy i wyjmujemy chleb. Studzimy.