Chleb żytni na zakwasie
Jakiś czas temu nasza czytelniczka, Pani Katarzyna, napisała do nas z prośbą o żytni chleb na zakwasie. Z powodu choroby układu pokarmowego, Pani Katarzyna nie może spożywać mąki pszennej, drożdży i cukru. Zdajemy sobie sprawę, że znalezienie w piekarni pieczywa, które na pewno nie zawiera tych dodatków może być trudne. Tym bardziej, że przecież kupowane przez nas bochenki nie mają zwykle etykiety wymieniającej wyczerpująco ich skład.
Przedstawiam propozycję, która usatysfakcjonuje nie tylko cierpiących na podobne dolegliwości. Pani Katarzyna wspominała, że wciąż poszukuje chleba, który jest lżejszy od typowych żytnich chlebów na zakwasie. Niestety tego typu wypieki zawsze będą nieco "ciężkie", ale dzięki dodatkowi mąki żytniej typu 720 oprócz typu 2000 ten chleb jest nieco lżejszy. Chleb żytni, na żytnim zakwasie to właściwie tylko mąka, sól i woda. Smakuje obłędnie, gdyż zakwas żytni z mąką tego samego rodzaju tworzą niezwykle zgrany duet.
Chleb jest soczysty w środku i ma pyszną chrupiącą skórkę. Zachęcamy Was- czytelników do nadsyłania nam kolejnych propozycji bochenków, które wam się marzą. W miarę możliwości postaramy się ustosunkować do Waszych próśb i opracować nowe przepisy. Pamiętajcie też o wypróbowaniu już przez nas zamieszczonych i ostatnio ogłoszonym konkursie, w którym wygrywacie nóż i deskę niezwykle pomocną przy krojeniu świeżych, jeszcze ciepłych bochenków.
Chleb żytni na zakwasie Autor: Śliwka Czas przygotowania: 12 godz Czas pieczenia: 40 min Calkowity czas: 12 godz 40 min Porcje: 1 Składniki- 165 g aktywnego zakwasu żytniego
- 120 g mąki żytniej razowej typ 2000
- 100 g + 150 gmąki żytniej typ 720
- 2 łyżeczki soli
- 300 ml ciepłej wody
- Pomieszaj ze sobą wszystkie składniki oprócz 150 g mąki żytniej typ 720.
- Wymieszaj dokładnie drewnianą łyżką, aby stworzyło lepką konsystencję przypominającą zakwas.
- Odstaw miseczkę z mieszaniną w ciepłe miejsce (na przykład niedaleko lekko rozgrzanego palnika) na ok. 4 godziny
- Po upływie tego czasu dodaj do mieszaniny 150 g mąki żytniej typ 720 i zagnieć, aby stworzyło jednolitą konsystencję.
- Prostokątną formę do wypieków wysmaruj tłuszczem i obsyp naokoło otrębami/bułką tartą/mąką z pełnego przemiału, aby chleb nie przykleił się podczas pieczenia
- Przełóż ciasto do formy, formę przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na całą noc. Jeśli nie chcesz rozgrzewać palnika na całą noc, rozgrzej piekarnik do 60 stopni, wyłącz i umieść w nim formę zostawiając lekko uchylone drzwiczki.
- Po upływie tego czasu chleb powinien urosnąć do wysokości formy.
- Piecz go w rozgrzanym wcześniej do 220 stopni piekarniku przez ok. 40 minut. Czas zależy od stopnia rozgrzania piekarnika, dlatego aby sprawdzić czy bochenek jest już gotowy, wsadź w niego wykałaczkę. Jeśli nie przyklei się do niej ciasto, wyjdzie sucha, oznacza to, że chleb jest już gotowy.
- Daj bochenkowi ostygnąć.