Chleb z samopszy na zakwasie żytnim

Chleb z samopszy na zakwasie żytnim

Zdjęcie - Chleb z samopszy na zakwasie żytnim - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

 

Czy wiecie, jak wspaniale smakują wypieki z samopszą? Samopsza ma orzechowy posmak, dlatego do ciasta warto dorzucić trochę orzechów – pasują idealnie!

 

Żeby upiec ten chleb potrzebny jest aktywny zakwas żytni. Jeśli nie masz go w domu, a chcesz wyhodować samodzielnie swój zakwas, to tutaj znajdziesz mój poradnik Zakwas żytni – krok po kroku. Jeśli już masz wyhodowany zakwas żytni, a do tego dokarmiony i aktywny – możesz zacząć przygotowania! Przeczytaj przepis na chleb z samopszy na zakwasie żytnim i napełnij dom zapachem smakowitego chleba.

 

 

Czas całkowity: 4 godz. 40 min.
Czas wyrastania: 4 godz.
Czas wypieku: 40 min.

Składniki na chleb z samopszy na zakwasie żytnim:

  1. letnia woda - 320 ml
  2. sól - 1,5 łyżeczki
  3. aktywnego zakwasu żytniego - 150 g
  4. mąki z samopszy - 500 g
  5. orzeszków ziemnych - 50 g

 

 

Jak zrobić chleb z samopszy na zakwasie żytnim?

1. Do misy wsypujemy mąkę z samopszy, dodajemy aktywny zakwas żytni, sól, orzeszki ziemne. Wlewamy stopniowo letnią wodę i wyrabiamy mikserem lub ręcznie 5 minut. Ciasto będzie elastyczne, ale delikatnie luźne.

 

2. Tak wyrobione ciasto na chleb z samopszy na zakwasie żytnim przekładamy do keksówki (10x23 cm) wyłożonej pergaminem. Wierzch wyrównujemy zwilżoną wodą ręką i dekorujemy orzeszkami ziemnymi delikatnie je przyciskając do ciasta.

 

3. Chleb z samopszy na zakwasie żytnim zostawiamy do wyrośnięcia pod ściereczką w ciepłym miejscu na 4 godziny.

 

4. Piekarnik rozgrzewamy góra-dół do temperatury 220 stopni. Chleb z samopszy na zakwasie żytnim pieczemy przez 20 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 190 stopni i pieczemy przez kolejnych 20 minut. Chleb z samopszy na zakwasie żytnim studzimy na kratce i dopiero potem kroimy.


Upieczony chleb podajemy ze Smakowitą 4 ziarna.

 

Zdjęcie - Chleb z samopszy na zakwasie żytnim - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Chleb z samopszy na zakwasie żytnim - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Chleb z samopszy na zakwasie żytnim - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Chleb z samopszy na zakwasie żytnim - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów