Chleb z aronią na zakwasie

Chleb z aronią na zakwasie

Zdjęcie - Chleb z aronią na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Wrzesień to czas aronii, która mam wrażenie jest trochę niedoceniania w polskiej kuchni. Szkoda, bo jest niezwykle zdrowa, zawiera sporo witamin, opóźnia starzenie się i działa przeciwnowotworowo. Jedyny z nią problem jest taki, że ma lekką goryczkę. Można jednak sobie z tym poradzić, wystarczy ją lekko zmrozić przed dalszym korzystaniem w kuchni.

Z aronii zazwyczaj robię kompoty, albo konfitury, ale nie byłabym sobą, gdybym nie przemyciła jej do chleba!

Wybrałam do tego proste ciasto pszenne na zakwasie żytnim, dorzuciłam kuleczki lekko zmrożonej (i doprowadzonej później do temperatury pokojowej) aronii oraz odrobinę miodu. Wyszedł z tego interesujący w smaku i zdrowy, jesienny bochenek

Zdjęcie - Chleb z aronią na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chleb z aronią na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chleb z aronią na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chleb z aronią na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chleb z aronią na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chleb z aronią na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Chleb z aronią na zakwasie Autor: Tosia Czas przygotowania: 4 godz. 30 min. Czas pieczenia: 40 min. Całkowity czas: 5 godz. 10 min. Porcje: 1 Składniki

  • 150 g aktywnego zakwasu żytniego
  • 500 g mąki pszennej typ 650
  • 150 g aronii
  • łyżeczka miodu
  • 1,5 łyżeczki soli
  • 280 ml letniej wody
Przepis
  1. Aronię przed przygotowywaniem chleba można lekko zamrozić, nie jest to jednak konieczne.
  2. Mąkę wsypujemy do misy, dodajemy aronię, zakwas, miód i sól. Wlewamy stopniowo letnią wodę i wyrabiamy ciasto 5 minut. Zostawiamy je w misie pod przykryciem na 2,5 h.
  3. Wyrośnięte ciasto przekładamy na oprószony mąką blat, formujemy podłużny bochenek, który przekładamy (złączeniem ku górze) do wiklinowego koszyka wyłożonego ściereczką i posypanego mąką. Przykrywamy na 2 godziny.
  4. Piekarnik rozgrzewamy z termoobiegiem do 240 stopni. Na dnie piekarnika stawiamy miseczkę ze stali nierdzewnej z kostkami lodu.
  5. Wyrośnięte ciasto przerzucamy na blachę wyłożoną pergaminem, wierzch nacinamy i wstawiamy do pieca. Pieczemy 10 minut.
  6. Następnie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni, wyłączamy termoobieg, ustawiamy pieczenie góra-dół i pieczemy chleb przez 30 minut.
  7. Upieczony studzimy na kuchennej kratce.

Kategorie przepisów