Chleb ryżowy
Uwielbiam zadziwiające kombinacje w kuchni. Po udanych wypiekach chlebów z ziemniakami postanowiłam wykorzystać w mojej domowej piekarni ryż. Nie trzeba go w specjalny sposób mielić, wystarczy ugotować zwykły ryż z torebki (lub sypany), ostudzić go i dodać do ciasta na chleb. Gdy dacie komuś posmakować tak przyrządzony chleb zapewne nikt nie rozpozna, że jego sekretnym składnikiem jest ryż. Ponieważ idealnie wkomponował się on w ciasto, nadając mu lekkości i delikatnego smaku. Mąka ryżowa sprawiła, że jego skórka wyszła popękana, przez co wygląda pięknie i domowo.
Kto by się spodziewał, że chleb ryżowy może smakować tak wspaniale? Przekonajcie się sami..
Chleb ryżowy
- 300 g ryżu
- 150 g mąki ryżowej
- 400 g mąki pszennej chlebowej
- 2 łyżeczki suszonych drożdży instant
- łyżeczka cukru
- 300 ml osolonej letniej wody (w której gotował się ryż)*
- W osolonej wodzie gotujemy ryż, według wskazówek znajdujących się na opakowaniu.
- Mąkę ryżową łączymy z mąką pszenną, drożdżami i cukrem.
- Ugotowany ryż odcedzamy, zachowując wodę w której się gotował. Ryż płuczemy pod zimną wodą i dodajemy do miski z wcześniej przygotowanymi składnikami.
- Zaczynamy wyrabiać ciasto mikserem z hakiem, stopniowo wlewając letnią i osoloną wodę. Ciasto miksujemy przez kilka minut, aż zbije się kulę.
- Wyrobione ciasto formujemy w podłużny chleb (widoczny na powyższym zdjęciu), przykrywamy lnianą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na półtorej godziny.
- Po upływie tego czasu, ciasto powinno zwiększyć swoją objętość i mieć popękany wierzch. Tak wyrośnięte ciasto smarujemy odrobiną wody.
- Rozgrzewamy piekarnik do temperatury 220 stopni. Chleb pieczemy przez 25 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 180 stopni i dopiekamy jeszcze 7 minut.
- Chleb studzimy na kuchennej kratce, a następnie kroimy.
*Jeśli woda jest zbyt mało słona, dodajemy jeszcze łyżeczkę soli.