Chleb razowy z węgierkami na zakwasie żytnim

Chleb razowy z węgierkami na zakwasie żytnim
Zdjęcie - Chleb razowy z węgierkami na zakwasie żytnim - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Chleb razowy z węgierkami na zakwasie żytnim - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Chleb razowy z suszonymi śliwkami jest dosyć popularnym wypiekiem, często spotykanym w piekarniach. Nic dziwnego, śliwki do razowego, lekko kwaskowatego chleba pasują idealnie i nadają mu naturalnej słodyczy. Z takim chlebem cudownie smakują wszelkiego rodzaju pasztety, ale także sery i twarożki.

Jesień zbliża się do nas wielkimi krokami, sezon na śliwki węgierki w pełni..dlatego postanowiłam sprawdzić, czy świeże owoce będą równie dobrze pasowały do pieczywa. Do wypieku chleba, oprócz zakwasu żytniego użyłam, aż trzech mąk razowych o typie 2000: pszenną, żytnią i orkiszową. Wyszedł z tego cudowny, jesienny chlebek.

Ps. Do ciasta można dodać łyżeczkę cynamonu, albo kardamonu!

Zdjęcie - Chleb razowy z węgierkami na zakwasie żytnim - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chleb razowy z węgierkami na zakwasie żytnim - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Chleb razowy ze śliwkami na zakwasie żytnim Autor: Tosia Czas przygotowania: 4 godz 30 min Czas pieczenia: 45 min Calkowity czas: 5 godz 15 min Porcje: 1 Składniki
  • 150 g mąki żytniej razowej typ 2000
  • 200 g mąki pszennej razowej typ 2000
  • 150 g mąki orkiszowej razowej typ 2000
  • 130-150 g aktywnego zakwasu żytniego
  • 150 g śliwek węgierek (wydrylowanych z pestek)
  • 400 ml letniej wody
  • łyżeczka cukru
  • 1,5 łyżeczki soli
Instrukcja
  1. Mąki mieszamy ze sobą w misie, dodajemy sól oraz cukier. Robimy wgłębienie i dodajemy aktywny zakwas.
  2. Letnią wodę zaczynamy wlewać powoli i mieszać łyżką lub ręką składniki ciasta. W między czasie wrzucamy obrane z pestek śliwki (u mnie pokrojone w ćwiartki) i dalej mieszamy. Po ok. minucie składniki powinny być już połączone.
  3. Formę keksówkę (wymiary 12x22cm) smarujemy oliwą i obsypujemy otrębami lub wykładamy papierem do pieczenia. Zwilżamy wodą dłonie i przekładamy ciasto, wyrównując jego wierzch ręką. Ciasto przykrywamy ściereczką i stawiamy w ciepłe miejsce na 4-4,5 h.
  4. Piekarnik rozgrzewamy do 220 stopni. Chleb pieczemy przez 20 minut, zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy jeszcze 25 minut.
  5. Upieczony chleb wyciągamy z formy i studzimy na kuchennej kratce.
  6. Do chleba pasuje Smakowita Ekstra o śmietankowym smaku.

Kategorie przepisów