Chleb razowy z suszoną śliwką i orzechami
Gdy mam więcej czasu na upieczenie chleba niż zwykle, nigdy nie stawiam na proste rozwiązania. Chleb lubi, gdy ma się do niego cierpliwość, gdy się o niego dba i poświęca dużo czasu. A wtedy odwdzięczy nam się pysznym smakiem i konsystencją.
Dzisiaj postanowiłam poeksperymentować, podzieliłam więc przygotowywanie chleba na 3 etapy (a właściwie 2 nie licząc zaczynu). Dzięki tej metodzie chleb rośnie „jak na drożdżach” przez jego kilkukrotne pobudzanie
Rano, przed wyjściem do pracy mieszam zaczyn. Jeśli obawiacie się, że nie macie na to czasu, zakładam, że trwa to dosłownie 2 minuty.
Następnie po powrocie z zaczynu zagniatam pierwsze ciasto, które rośnie przez ok. 2 godziny. Po upływie tego czasu dodaję do niego finalne składniki.
I etap (czyli zagniecenie ciasta z zaczynu) pozwala stworzyć sobie świetną bazę pod taki bochenek, jaki sobie wymarzysz. Do tej bazy można dodać dowolną mąkę i dowolne składniki. Ja dzisiaj postawiłam na orzechy i suszone śliwki (strzał w dziesiątkę!) a jutro pokażę wam jak różne mogą być efekty przez dodanie do bazy innych składników!
Chleb razowy z suszoną śliwką i orzechami Autor: Sliwka Czas przygotowania: 10 godz. Czas pieczenia: 30 min. Całkowity czas: 10 godz. 30 min. Porcje: 1 Składniki- Zaczyn
- 2 łyżki zakwasu pszennego
- 75 g mąki pszennej chlebowej
- 75 mąki pszennej razowej
- 150 ml ciepłej wody
- I etap
- cały zaczyn
- 75 g mąki pszennej chlebowej
- 75 g mąki pszennej razowej
- 50 ml wody
- 2 łyżeczki soli
- II etap
- 200 g mąki pszennej razowej
- 100 g mąki pszennej pełnoziarnistej
- 50 g posiekanych orzechów włoskich
- 50 g posiekanych suszonych śliwek
- 200 ml wody
- Przygotuj zaczyn. Pomieszaj wszystkie składniki w misce i odstaw je na minimum 6 godzin (max 8) w ciepłe miejsce pod przykryciem szmatki lub folii aluminiowej.
- Po upływie tego czasu do zacyznu dodaj składniki przewidziane w 1 etapie. Zagnieć aż ciasto uzyska jednolitą konsystencję i odstaw w ciepłe miejsce na ok. 2 godziny.
- Po upływie tego czasu do ciasta dodaj składniki z II etapu i zagnieć. Ciasto powinno mieć jednolitą, lekko klejącą konsystencję.
- Oprósz ciasto mąką, aby nie było klejące z zewnątrz i uformuj z niego podłużny bochenek.
- Ułóż bochenek na wyłożonej papierem do pieczenia blasze i przykryj materiałową szmatką.
- Odstaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce jeszcze na ok. 2-3 godziny.
- Przed upływem czasu wyrastania rozgrzej piekarnik do 200 stopni.
- Umieść chleb w piekarniku i piecz ok. 30 minut aż zbrązowieje a po wsadzeniu w niego drewnianego patyczka, nie przyklei się do niego ciasto.