Chleb pszenno - żytni na zakwasie - Tatterowiec

Zdjęcie - Chleb pszenno - żytni na zakwasie - Tatterowiec - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Chleb na zakwasie żytnim, polecany szczególnie początkujacym domowym piekarzom, a to ze względu na użytą do wypieku chleba sporą ilość zakwasu. Na początku przygody z domowym pieczenia chleba jest to zmora każdego początkujacego domowego piekarza - nadprodukcja zakwasu.
Ten przepis jest idealny, by owe nadmiary upłynnić. To jeden z pierwszych chlebów jakie piekłam. Postanowiłam dziś przypomnieć trochę zakurzony i zapomniany przepis , bo warto.
Chlebek jest pyszny i bardzo prosty do zrobienia. Neutralny w smaku, wilgotny i pachnący. Bardzo długo zachowuje świeżość dzięki dużej ilości mąki żytniej. Piekę go niestrudzene, to chleb który nie może się znudzić. Przepis pochodzi z piekarnitatter. Absolutny mój faworyt. Polecam bardzo!

Składniki na 1 bochenek:

Zdjęcie - Chleb pszenno - żytni na zakwasie - Tatterowiec - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
°400 g zakwasu żytniego
°250 g wody ( gdy mamy gęsty zakwas nawet 300 g )
°100 g mąki żytniej ( jasnej albo razowej, dałam razową )
°300 g mąki pszennej chlebowej
Zdjęcie - Chleb pszenno - żytni na zakwasie - Tatterowiec - Przepisy kulinarne ze zdjęciami°płaska łyżka soli ( 15 g )
°pół łyżeczki cukru demerara ( dałam miód)
°łyżeczka suchych drożdży ( gdy mamy młody zakwas lub chcemy przyspieszyć wyrastanie chleba )
Drożdże dodaję zawsze. Uważam, że bardzo wzbogacają smak chleba. Przy tym przyspieszają jego wyrastanie. Oczywiście można ich dodatek zupełnie pominąć. Wydłuży to jednak znacznie czas wyrastani.

Wykonanie:
  • Wszystkie składniki wrzucam do misy robota. Wyrabiam ciasto, stopniowo dolewając wody. Ma być luźne i lepkie.
  • Przygotowuję foremkę. Smaruję olejem i wysypuję otrębami, dzięki czemu moje chleby nigdy nie przywierają. Przekładam ciasto do foremki. Górę chleba wyrównuję zwilżoną w wodzie łyżką.
  • Przykrywam wysmarowaną olejem folią spożywczą i odstawiam do wyrastania w ciepłe miejsce. Zależnie od temperatury otoczenia, chleb wyrasta od 1 - 2 godzin. Ma podwoić objętość, jednak nie może przerosnąć.
  • Przed pieczeniem przy pomocy pędzla smarujemy chleb wodą, a następnie posypujemy ulubionymi ziarnami. Mój posypałam sezamem - jasnym i czarnym.
  • Nagrzewam piekarnik do 230 ° C. Piekę 15 minut, spryskując w tym czasie boczne ścianki piekarnika 2-krotnie wodą,. Następnie zmniejszam temperaturę do 200 ° C i piekę następne 30 minut.
  • Studzić na kratce
ŻYCZĘ SMACZNEGO!

Kategorie przepisów

Podobne przepisy