Chleb na zakwasie z oliwkami i miodem
Ledwo, bo ledwo, ale udało mi się wyrobić z pieczeniem chleba i dołączyć do wspólnej zabawy organizowanej przez Amber z bloga Kuchennymi Drzwiami. W sierpniu wypiek zaproponowała Badylarka, a tematem wirtualnego wypieku jest chleb mieszany na zakwasie z dodatkiem czarnych oliwek i miodu. Propozycja bardzo mi się spodobała, a dodatki zaintrygowały.
Co prawda musiałam zmienić kilka rzeczy, inaczej wymieszałam mąki w cieście, nie odkładałam zakwaszonego ciasta do lodówki (chleby piekę jedynie na dokarmionym zakwasie, taki mam system), a oprócz oliwek i miodu, wykorzystałam też szczypiorek. Siemię lniane dodaje wypiekowi fajnej sprężystości i dzięki niemu miąższ chleba nie jest suchy. Zmieniłam też czas wyrastania ciasta, bo zrezygnowałam z opcji nocnej. Mimo tych drobnych poprawek śmiało mogę powiedzieć, że to bardzo dobry chleb i fajny przepis, chętnie go polecę i Wam.
Tutaj zamieszczę listę blogerów, którzy brali udział w sierpniowej Piekarni:
5.0 z 2 ocen Chleb na zakwasie z oliwkami i miodem Autor: Tosia Czas przygotowania: 5 godz. 30 min.
Czas pieczenia: 50 min. Całkowity czas: 6 godz. 20 min.
Porcje: 1
Składniki:
- 240 g aktywnego zakwasu żytniego
- 50 g siemienia lnianego
- 70 g razowej mąki żytniej typ 2000
- 130 g razowej mąki pszennej typ 2000
- 250 g mąki pszennej typ 650
- 1,5 łyżeczki soli
- łyżka płynnego miodu
- 330 g letniej wody + 20 g wrzącej wody
- 18 czarnych oliwek
- 3 łyżki posiekanego szczypiorku
Przepis
- Moczymy siemię lniane w 20 g wody i zostawiamy na 30 minut, aż spęcznieje.
- W dużej misce mieszamy mąki, sól, miód i zakwas. Każdą oliwkę kroimy na 3 plasterki, dodajemy je do ciasta razem ze szczypiorkiem. Dolewamy ok. 200 g wody oraz napęczniałe siemię. Dokładnie wyrabiamy ciasto.
- Dolewamy resztę wody i wyrabiamy ciasto drewnianą łyżką lub mikserem przez ok. 6 minut. Składniki powinny się ze sobą dobrze połączyć, a masa powinna mieć gęstą konsystencję, ale na tyle rzadką, by dawała się wyrabiać łyżką.
- Ciasto przekładamy do keksówki (12x24 cm) posmarowanej masłem lub wyłożonej pergaminem. Wierzch możemy dodatkowo udekorować szczypiorkiem, oliwkami lub ziarnami. Przykrywamy ściereczką na 4-5 godzin, aż podwoi objętość.
- Formę z wyrośniętym ciastem wstawiamy do piekarnika. Ustawiamy temperaturę do 200 stopni, pieczemy 20 minut, następnie zmniejszamy do 180 stopni i dopiekamy jeszcze 30 minut.
- Chleb wyciągamy z formy, studzimy na kuchennej kratce.