Chleb buraczany na zakwasie pszennym

Chleb buraczany na zakwasie pszennym

Zdjęcie - Chleb buraczany na zakwasie pszennym - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Chleb buraczany na zakwasie pszennym - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Buraki odgrywają ważną rolę w kuchni staropolskiej i nie wyobrażam sobie świąt bez chociaż jednej potrawy buraczanej. Na moim stole wigilijnym zawsze znajduje się barszcz, ale lubię eksperymentować z burakami także w innej postaci. Na przykład szykując z nich aromatyczne pesto, która może posłużyć jako pasta kanapkowa, farsz do pasztecików, czy baza pod ćwikła. Pesto z buraków można także dodać do chleba, dzięki temu jego skórka nabierze różowego koloru.

Sam wypiek również zyska niepowtarzalnego smaku. Tak zrobiłam w przypadku chleba pieczonego na zakwasie pszennym, który bardzo mi zasmakował. Wersji zajmującej mniej czasu, buraczki można także dodać do ciasta na pszenną bagietkę.

Zdjęcie - Chleb buraczany na zakwasie pszennym - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chleb buraczany na zakwasie pszennym - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chleb buraczany na zakwasie pszennym - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Chleb buraczany na zakwasie pszennym Autor: Tosia

Czas przygotowania: 5 godz
Czas pieczenia: 40 min
Calkowity czas: 5 godz 40 min

Składniki

  • 100 g mąki pszennej razowej
  • 400 g mąki pszennej typ 650
  • 150 g aktywnego zakwasu pszennego
  • 250 g pesto z buraków (2-3 buraki, garść ziaren słonecznika/orzechów, łyżka oliwy, łyżeczka soku z cytryny, ząbek czosnku, sól, pieprz)
  • 200 ml letniej wody
  • łyżka miodu
  • 1,5 łyżeczki soli
  • łyżeczka suszonego majeranku

Instrukcja

  1. Buraki owijamy w folię aluminiową i wkładamy do rozgrzanego piekarnika. Pieczemy przez 45-60 minut w 200 stopniach (w tym czasie można też piec w nim np. inny chleb).
  2. Upieczone buraki obieramy ze skórki, kroimy w kostkę i wrzucamy do pojemnika malaksera. Dodajemy posiekany czosnek, garść ziaren słonecznika/orzechów, oliwę, sok z cytryny, sól i pieprz. Miksujemy na gładkie pesto.
  3. Mąki wsypujemy do dużej misy, dodajemy aktywny zakwas, pesto, miód, majeranek i sól. Stopniowo wlewamy letnią wodę i wyrabiamy ciasto ok. 5 minut.
  4. Formę keksówkę (10x22 cm) wykładamy papierem do pieczenia lub smarujemy oliwą i obsypujemy bułką tartą. Wyrobione ciasto przekładamy do formy. Zwilżamy dłoń wodą i wyrównujemy wierzch ciasta. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na 4-5 h.
  5. Piekarnik rozgrzewamy do 200 stopni. Wkładamy formę z ciastem i pieczemy przez 40 minut.
  6. Chleb wyciągamy z formy i studzimy na kuchennej kratce.
  7. Kromki chleba warto posmarować Smakowitą Pajdą z cebulką i jabłkiem.

Kategorie przepisów