Chleb botwnikowy na zakwasie

Chleb botwnikowy na zakwasie

Zdjęcie - Chleb botwnikowy na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Maj pachnie bzem, smakuje botwinką i chłodnikiem. Zainspirowana chłodną, wiosenną zupą postanowiłam upiec nowy chleb. Z botwinką, sokiem z buraków, koperkiem i kefirem, czyli o smaku chłodnika. Chleb upiekłam na zakwasie, aby zachować jego świeżość na dłużej.

Ciekawe, bo dodatki sprawiły, że chleb wygląda trochę jak ciasto z malinami. W rzeczywistości wcale nie jest taki ciężki, raczej lekki i delikatny w smaku.

W trakcie wyrastania ciasto było różowe, po wyjęciu z pieca intensywna barwa została tylko w miejscu kawałków botwinki. Podobną sztuczkę magiczną uzyskałam piekąc chleb buraczany na zakwasie w okresie świątecznym.

Oczywiście chleb będzie świetnie pasował jako dodatek do chłodnika, ale także np. w formie grzanek, z kozim serem lub twarogiem.

Polecam także przepis na chleb z karmelizowanymi burakami na zakwasie.

Zdjęcie - Chleb botwnikowy na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chleb botwnikowy na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chleb botwnikowy na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Chleb botwnikowy na zakwasie Autor: Tosia Czas przygotowania: 4 godz. Czas pieczenia: 40 min. Całkowity czas: 4 godz. 40 min. Porcje: 1 Składniki

  • 150 g zakwasu żytniego
  • 500 g mąki pszennej typ 650
  • 150 g botwinki
  • łyżka posiekanego koperku
  • łyżeczka masła
  • 300 ml soku z buraków wymieszanego z kefirem (pół na pół lub gotowego chłodnika)
  • 1,5 łyżeczki soli
Instrukcja
  1. Młode buraczki odcinamy, dokładnie szorujemy i kroimy w kosteczkę. Łodygi i liście botwinki dokładnie myjemy i siekamy.
  2. Na maśle podsmażamy botwinkę przez kilka minut, następnie wlewamy sok z buraków z kefirem i podgrzewamy jeszcze minutę.
  3. Mąkę wsypujemy do misy, dodajemy aktywny zakwas, sól i koperek. Wlewamy powoli botwinkę z kefirem i sokiem z buraków i wyrabiamy ciasto. Po kilku minutach otrzymamy elastyczne, różowe ciasto.
  4. Formę keksówkę (12x24cm) smarujemy oliwą lub masłem, obsypujemy łyżka bułki tartej lub mąką i przekładamy do środka ciasto. Wierzch wyrównujemy i stawiamy w ciepłym miejscu pod przykryciem na 4 godziny.
  5. Piekarnik rozgrzewamy do 220 stopni, wierzch wyrośniętego ciasta skrapiamy oliwą i wkładamy do pieca. Chleb pieczemy przez 20 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 190 stopni i pieczemy przez kolejnych 20 minut.
  6. Upieczony chleb wyciągamy z formy i studzimy na kratce.
3.3.2998

Kategorie przepisów