Chałka ze śliwkami, jabłkiem i kruszonką
W sierpniu purpurowe śliwki i soczyste papierówki uśmiechają się do nas ze straganów. Grzechem byłoby z nimi nie wrócić do domu.
Przerabiam je na przetwory, podjadam i piekę słodkie wypieki.
Podduszone na maśle z cukrem śliwki z jabłkiem postanowiłam wykorzystać jako farsz do chałki. Rozwałkowane płaty wyrośniętego ciasta wypełniłam owocowym farszem, zawinęłam tworząc wałeczki i zaplotłam z nich chałkę. Rosła dosłownie jak na drożdżach, bo wypełniła całą blachę rumianym wypiekiem o cudownym zapachu.
5.0 z 1 ocen Chałka ze śliwkami, jabłkiem i kruszonką Autor: Tosia Czas przygotowania: 1 godz. 45 min. Czas pieczenia: 30 min. Całkowity czas: 2 godz. 15 min. Porcje: 1 Składniki- Ciasto:
- 450 g mąki pszennej typ 650
- 70 g cukru
- 7 g suszonych drożdży instant
- 160 ml mleka
- 2 jajka
- 50 g masła
- szczypta soli
- Nadzienie:
- 500 g śliwek
- jabłko
- łyżka masła
- 5 łyżek cukru
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- 2 goździki
- Kruszonka:
- 2 łyżki masła
- 3 łyżki mąki
- 2 łyżki cukru
- szczypta cynamonu
- + białko
- Mąkę przesiewamy do misy, dodajemy cukier, drożdże, sól. Wbijamy 2 jajka i wlewamy powoli letnie (lecz nie gorące) mleko. Ciasto wyrabiamy mikserem 5 minut.
- Następnie dodajemy powoli po kawałeczku zimnego masła i dalej wyrabiamy ciasto jeszcze kilka minut, aż będzie elastyczne i lśniące.
- Wyrobione ciasto przykrywamy ściereczką i zostawiamy w ciepłym miejscu na godzinę.
- W tym czasie umyte owoce kroimy w kostkę. Na patelni o grubym dnie topimy masło. Wrzucamy jabłka, śliwki, goździki, cynamon i cukier. Owoce dusimy przez niecałe 10 minut, aż będą miękkie, następnie studzimy.
- W rondlu topimy 2 łyżki masła, następnie wsypujemy 3 łyżki mąki i 2 łyżki cukru. Mieszamy, a utworzoną kruszonkę przekładamy do foliowej torebki i wkładamy do lodówki.
- Wyrośnięte ciasto kładziemy na oprószonym mąką blacie. Dzielimy na 3 części.
- Każdą z nich wałkujemy na długi prostokąt. Na środku każdego prostokąta wykładamy odsączone z soku owoce (patrz zdjęcie). Zawijamy ciasto tworząc wałeczek z farszem w środku.
- Z tak przygotowanych wałeczków zaplatamy chałkę, uważając, aby ciasto nie popękało, a owoce nie wyleciały. Zaplecioną chałkę przykrywamy ściereczką i zostawiamy w ciepłym miejscu na 30-40 minut.
- Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni. Wierzch wyrośniętej chałki smarujemy białkiem jajka i posypujemy kruszonką. Pieczemy przez 30 minut, następnie studzimy na kuchennej kratce.