Chałka z malinami

Zdjęcie - Chałka z malinami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

 

Uwielbiam piec chałkę o każdej porze roku, zależnie od okazji i sezonowości zmieniam w niej dodatki. W Wielkanoc stawiam na klasyczną dwupiętrową, zimą piekę ją z marcepanem, wczesną jesienią ze śliwkami, a tego lata postawiłam na maliny.
Owoce w ciekawy sposób można przemycić do chałki umieszczając je w pasmach, z których zaplatamy chałkę. Z wierzchu kruszonka i można być w słodkim raju 🙂

 

 

Czas całkowity: 2 godz
Czas wyrastania: 1 godz 30 min
Czas wypieku: 30 min

Składniki :

 1. mąka pszenna typ 650 - 500 g
 2. cukier - 80 g
 3. jajko - 1 szt.
 4. suszonych drożdży instant - 5 g
 5. letniego mleka - 250 ml
 6. białko (wierzch) - 1 szt.
 7. topionego masła - 50 g
 8. mąki pszennej typ 650 (kruszonka) - 70 g
 9. cukru (kruszonka) - 70 g
 10. zimnego masła (kruszonka) - 50 g
 11. pojemniczka malin - 1 szt.

 

Potrzebne narzędzia:

 1. misa
 2. ściereczka
 3. waga kuchenna
 4. wałeczek

 

Przepis:
1. Mąkę wsypujemy do misy, dodajemy drożdże, cukier, jajko. Wlewamy stopniowo topione masło oraz letnie mleko i wyrabiamy ciasto ręcznie lub mikserem aż będzie elastyczne.
2. Tak przygotowane ciasto zostawiamy w misie, przykrywamy ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu na godzinę. W tym czasie łączymy posiekane zimne masło z mąką i cukrem. Utworzoną kruszonkę wstawiamy do lodówki.
3. Wyrośnięte ciasto kładziemy na blacie i dzielimy na 3 części. Formujemy długie wałeczki takiem samej długości. Delikatnie je spłaszczamy przy pomocy wałka i kładziemy w odstępach maliny. Następnie zbieramy boki ciasta i łączymy je tworząc 3 rulony z malinami w środku.
4. Zaplatamy chałkę z 3 pasm i kładziemy ją na blasze wyłożonej pergaminem. Przykrywamy ściereczką na 30 minut.
5. Wyrośniętą chałkę smarujemy z wierzchu białkiem i posypujemy kruszonką. wstawiamy do rozgrzanego piekarnika. Pieczemy przez 30 minut w 180 stopniach.
Upieczoną chałkę podajemy ze Smakowitą śmietankowy posmak.

Zdjęcie - Chałka z malinami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Chałka z malinami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Chałka z malinami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Chałka z malinami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Chałka z malinami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów

Podobne przepisy