Chałka z malinami
Uwielbiam piec chałkę o każdej porze roku, zależnie od okazji i sezonowości zmieniam w niej dodatki. W Wielkanoc stawiam na klasyczną dwupiętrową, zimą piekę ją z marcepanem, wczesną jesienią ze śliwkami, a tego lata postawiłam na maliny.
Owoce w ciekawy sposób można przemycić do chałki umieszczając je w pasmach, z których zaplatamy chałkę. Z wierzchu kruszonka i można być w słodkim raju ?
Czas całkowity: 2 godz
Czas wyrastania: 1 godz 30 min
Czas wypieku: 30 min
Składniki :
- mąka pszenna typ 650 - 500 g
- cukier - 80 g
- jajko - 1 szt.
- suszonych drożdży instant - 5 g
- letniego mleka - 250 ml
- białko (wierzch) - 1 szt.
- topionego masła - 50 g
- mąki pszennej typ 650 (kruszonka) - 70 g
- cukru (kruszonka) - 70 g
- zimnego masła (kruszonka) - 50 g
- pojemniczka malin - 1 szt.
Potrzebne narzędzia:
- misa
- ściereczka
- waga kuchenna
- wałeczek
Przepis:
1. Mąkę wsypujemy do misy, dodajemy drożdże, cukier, jajko. Wlewamy stopniowo topione masło oraz letnie mleko i wyrabiamy ciasto ręcznie lub mikserem aż będzie elastyczne.
2. Tak przygotowane ciasto zostawiamy w misie, przykrywamy ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu na godzinę. W tym czasie łączymy posiekane zimne masło z mąką i cukrem. Utworzoną kruszonkę wstawiamy do lodówki.
3. Wyrośnięte ciasto kładziemy na blacie i dzielimy na 3 części. Formujemy długie wałeczki takiem samej długości. Delikatnie je spłaszczamy przy pomocy wałka i kładziemy w odstępach maliny. Następnie zbieramy boki ciasta i łączymy je tworząc 3 rulony z malinami w środku.
4. Zaplatamy chałkę z 3 pasm i kładziemy ją na blasze wyłożonej pergaminem. Przykrywamy ściereczką na 30 minut.
5. Wyrośniętą chałkę smarujemy z wierzchu białkiem i posypujemy kruszonką. wstawiamy do rozgrzanego piekarnika. Pieczemy przez 30 minut w 180 stopniach.
Upieczoną chałkę podajemy ze Smakowitą śmietankowy posmak.