Chała żydowska
Kuchnia żydowska jest jedną z najstarszych kuchni świata. Jest ona obwarowana surowym prawem religijnym i sprawia wrażenie kuchni dla wtajemniczonych, dostępnej tylko nielicznym i wybranym. Przeczytałam wiele fabularnych książek, których akcja działa się wśród Żydów, i za każdym razem czułam się zafascynowana ich historią, co prawda smutną i tragiczną ale w jakiś przedziwny sposób wciągającą. Jest to tym bardziej prawdopodobne że mieszkam w tej części Polski gdzie Żydzi licznie zamieszkiwali a więc kultura polska i żydowska siłą rzeczy się przenikały. Do dzisiaj w moim mieście stoi żydowska synagoga, trochę zaniedbana ale w ostatnim czasie poddana renowacji. Od czasu do czasu widzę wycieczki z Izraela zmierzające z odwiedzinami do synagogi oraz na pobliski kirkut.
Żydzi od zawsze byli narodem ludzi wędrujących i szukających swego miejsca na świecie. Wraz z nimi wędrowały ich przepisy kulinarne i przenikały się ze zwyczajami kuchni wielu państw i regionów, na których się osiedlali. Najbardziej charakterystycznymi daniami tradycyjnej kuchni żydowskiej są czulent, cymes i kugel. A widzieliście kiedyś rosól z kulkami z macy w wykonaniu Nigelli (swoją drogą bardzo dobry)? Pochodzi on właśnie z kuchni żydowskiej, tak samo jak bajgle- pyszne maślane bułeczki oraz chałka, którą dzisiaj i ja chcę pokazać. Przepis pochodzi z forum Żydów polskich. Moja chałka to właściwie chała- tak mi urosła, że mało z formy nie wyskoczyła, Zwiększyłam ilość cukru bo wolę jednak słodką. Chałkę można posypać makiem lub kruszonką a ja zdecydowałam się na sezam bo jest to chyba moja ulubiona posypka.
A jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat żydowskiej kuchni zapraszam na Festiwal Kultury Żydowskiej, który będzie odbywał się we Wrocławiu w dniach 29. 05.-03. 06. 2011 r.
Składniki:
- 40 g drożdży
- 2-3 łyżki cukru (ja dałam 7)
- 1/2 szklanki ciepłej wody
- 550 g mąki pszennej
- 1 duże jajko
- 2 łyżki masła
- 1 żółtko do posmarowaniasezam
Drożdże rozetrzeć z łyżką cukru, zalać ciepłą wodą, wymieszać z 3 łyżkami mąki i odstawic do wyrośnięcia. Do miski wsypać mąkę, zrobić dołek, wlać wyrośnięty rozczyn drożdżowy, rozkłócone z pozostałą ilością cukru jajko, rozpuszczone ciepłe masło, wodę i zagnieść miękkie ciasto, aż zaczną pokazywać się pęcherzyki powietrza. Zostawić ciasto do wyrośnięcia, aż podwoi objętość. Ponownie zagnieść ciasto i podzielić na trzy części. Z każdej uformować wałek równej długości i zapleść warkocz, końce złączyć i podwinąć pod spód. Ułożyć chałkę na wysmarowanej tłuszczem blaszce. Zostawić do ponownego wyrośnięcia na 30 minut. Posmarować żółtkiem i posypać sezamem. Piec 30 minut w temperaturze 200 stopni.
Smacznego:)