Bułki tygrysie
Bułki tygrysie
Bułki tygrysie to coś dla miłośników chrupiących bułek! Chciałabym podzielić się przepisem, który z pewnością zachwyci Wasze podniebienia, jak i zaskoczy gości podczas każdej okazji. Bułeczki tygrysie znane ze swojej charakterystycznej, chrupiącej „tygrysiej” skórki, to prawdziwy rarytas w świecie domowego pieczenia.
Kluczem do ich niepowtarzalnej tekstury jest pasta z mąki ryżowej, która nadaje bułkom ich słynny wygląd i teksturę. A dodatek ugotowanego ryżu, w tym przypadku czarnego, wprowadza niezwykłą głębię smaku i czyni te bułeczki wyjątkowymi. Możecie użyć też białego ryżu – takiego jaki macie w kuchni. Świetnie sprawdzi się ryż, który został z np. z obiadu. Wykorzystacie sensownie jedzenie i nic się nie zmarnuje.
Przygotowanie tych bułeczek nie jest tak trudne, jakby się mogło wydawać! W rzeczywistości jest to świetna okazja, by eksperymentować w kuchni i zaskoczyć swoją rodzinę czy przyjaciół tym nietypowym wypiekiem. Zachęcam Was do wypróbowania przepisu na bułki tygrysie i poczucia magii prawdziwego domowego pieczenia. Te bułeczki doskonale komponują się z masłem, dżemem czy jako baza do kanapek np. ze Smakowitą pastą z ziaren fasoli z ziołami. Nie czekajcie dłużej – odkryjcie smak prawdziwych bułeczek tygrysich w zaciszu własnej kuchni. Podaję składniki, z których upieczecie 8 bułek tygrysich z chrupiacą skórką.
Drożdże do upieczenia bułek tygrysich
Drożdże są ważnym składnikiem bułek tygrysich. Używam drożdży suszonych instant, które wystarczy wymieszać z mąką, solą i wodą, aby powstało z tego ciasto. Domowi piekarze, którzy wolą korzystać z ich świeżej formy – pamiętajcie, że musicie przeliczyć ich ilość. Jak przeliczyć drożdże? Zapraszam do smakowitego poradnika „Jak przeliczyć drożdże suszone na świeże?”.
Inne przepisy na bułeczki domowe
Dla fanów mocniejszych smaków mam przepis na bułeczki serowo-cebulowe. Zupełnie inne dodatki, ale równie prosta receptura i domowe pieczywo gotowe. A może teraz skusicie się na słodki wypiek jak wianuszki cynamonowe z bananem? Są słodkie i pyszne. Polecam, też jako sposób na niemarnowanie żywności przez wykorzystanie bananów.
Dajcie znać w komentarzu, jak wyszły Wam bułeczki! A jeśli macie jakieś pytania o domowe sposoby na pieczenie chleba – chętnie pomogę 🙂
Czas całkowity: 2 godz. 55 min.
Czas wyrastania: 1 godz. 20 min.
Czas wypieku: 20 min.
Składniki na bułki tygrysie:
- drożdże suszone - 5 g
- letnia woda - 100 ml
- sól - 1 łyżeczka
- mąki ryżowej (pasta ryżowa) - 120 g
- oleju roślinnego (pasta ryżowa) - 1 łyżka
- ryżu ugotowanego - 150 g
- drożdże suszone - 1 łyżeczka
- mąka pszenna chlebowa typ 650 - 400 g
- letnie mleko - 270 ml
Potrzebne narzędzia:
- waga kuchenna do odmierzenia składników na bułeczki
- miska do wyrabiania ciasta
- czysta ściereczka do przykrycia wyrastających bułeczek
- płaska blacha do pieczenia bułek tygrysich
Jak zrobić bułki tygrysie?
1. Mieszanie składników na bułki tygrysie. W dużej misce mieszamy ugotowany na sypko i wystudzony ryż z mąką pszenną, solą i suszonymi drożdżami. Stopniowo dolewamy letnie mleko zarabiając jednocześnie ciasto na bułki.
2. Wyrabiamy gładkie i elastyczne ciasto na bułki przez kilka minut. Następnie przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy na 60 min. do wyrośnięcia. W ciepłym miejscu czas ten może ulec skróceniu. Ciasto na bułki tygrysie powinno podwoić swoją objętość.
3. Przygotowanie pasty ryżowej do bułek tygrysich. Na 15 minut przed końcem wyrastania ciasta na bułki, mieszamy składniki na pastę ryżową i odstawiamy.
4. Wyrośnięte ciasto dzielimy na 8 części i formujemy okrągłe bułeczki tygrysie.
5. Bułeczki tygrysie smarujemy grubą warstwą pasty ryżowej. Bułeczki odsatwiamy do napuszenia (drugiego wyrastania) na ok. 15-20 min. W tym czasie rozgrzewamy piekarnik do temperatury 210 stopni C.
6. Bułeczki tygrysie pieczemy przez 20-30 min. lub do momentu, aż popękają i się ładnie zarumienią.