Bułka paryska
Zależnie od regionu, można ją rozpoznać pod różnymi nazwami:
W centralnej Polsce jako gryzka
W Poznaniu jako kawiarka,
Na Podkarpaciu jako bina,
W Krakowie jako weka,
W Łodzi jako angielka,
Na Górnym Śląsku zwana francuzem.
Dla mnie to po prostu bułka paryska, chociaż wiem, że dla innych jest też bułką wrocławską. Niezależnie od etymologii wszystkich słów, bułka ta charakteryzuje się długością (ok. 30 cm), smakiem przypominającym bułkę i wyglądem nawiązującym do bochenka chleba. Można powiedzieć, że Bułka Paryska to taka bułka, z wyglądu przypominająca trochę „grubą” bagietkę. Jest delikatna w smaku, a jej ciasto dosyć puszyste i mięsiste. U mnie z dodatkiem mąki ryżowej, chociaż wiem, że dodaje się też do niej mąkę ziemniaczaną.
Bułka paryska Autor: Tosia Czas przygotowania: 1 godzina 25 minut Czas pieczenia: 40 minut Całkowity czas: 2 godziny 5 minut Porcje: 1 Składniki
- 500 g mąki pszennej chlebowej
- 3 łyżki mąki ryżowej
- 10 g suszonych drożdży lub 20 g świeżych
- 200 ml letniego mleka
- 80 ml letniej wody
- łyżka cukru
- łyżeczka soli
- jajko
- Mąkę pszenną przesiewamy do misy. Dodajemy także mąkę ryżową. Mieszamy je z suszonymi drożdżami, cukrem i solą (w przypadku świeżych, rozpuszczamy je w małej ilości mleka).
- Mleko łączymy z wodą, wlewamy do rondelka i podgrzewamy, aż płyn będzie letni.
- Powoli zaczynamy wlewać płyn i wyrabiać ciasto. Po kilku minutach zagniatania (mikserem lub ręką) ciasto osiągnie formę elastycznej kuli. Przekładamy ją do misy oprószonej mąką, przykrywamy folią spożywczą i stawiamy w ciepłym miejscu bez przeciągów.
- Po 45 minutach, przekładamy ciasto na blat. Wyrabiamy minutę i formujemy podłużną bagietkę.
- Blachę wykładamy papierem do pieczenia. Pergamin przykrywamy folią aluminiową, na którą kładziemy ciasto. Z folii formujemy ścianki, które będą podtrzymywały bagietkę (widoczne na zdjęciu). Całość przykrywamy czystą ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia na 30 minut.
- Wierzch wyrośniętej bułki smarujemy rozbełtanym jajkiem. Chlebek wkładamy do rozgrzanego piekarnika i pieczemy przez 10 minut w 200 stopniach. Zmniejszamy temperaturę do 190 stopni i pieczemy jeszcze 30 minut.
- Wyciągamy z piekarnika i studzimy na kuchennej kratce.