Bułeczki z serem pleśniowym
Bułeczki z serem pleśniowym
Zawijańce z serem pleśniowym dzięki miękkiej strukturze i zaskakująco pikantnemu wnętrzu, stanowią idealne połączenie delikatnego ciasta i intensywnego smaku sera pleśniowego. Niezależnie od tego, czy wybierzesz ser z wyrazistą niebieską pleśnią taki jak lazur czy gorgonzola, czy postawisz na łagodniejsze brie czy camembert – efekt końcowy zawsze będzie spektakularny. Do bułeczek sprawdzi się każdy ulubiony ser pleśniowy.
Ser pleśniowy nie tylko wzbogaca smak naszych zawijańców, ale także dodaje głębi i charakteru każdemu kęsowi. Wykorzystanie mąki pszennej klasy 650 gwarantuje, że bułeczki będą miały idealnie elastyczną teksturę, co czyni je doskonałym tłem dla mocnych serowych akcentów.
Przygotowanie tych bułeczek jest nie tylko przyjemnością dla tych, którzy lubią eksperymentować w kuchni. Również dla tych, którzy lubią odkrywać nowe smaki. Pieczywo z dodatkiem sera pleśniowego jest zupełnie inne. Zapraszam do zapoznania się z przepisem i cieszenia się każdym etapem pieczenia oraz oczywiście degustacji.
Jakich drożdży użyć do bułeczek?
Drożdże są bazą bułeczek z serem pleśniowym. W przepisie wskazałam drożdże suszone instant, które wystarczy wymieszać z mąką, solą i wodą, aby powstało z tego ciasto. Chętnie używam w kuchni drożdży instant, czyli suszonych, gdyż zawsze mam je w kuchennej szufladzie – łatwo się je przechowuje. Nie powinno to jednak stanowić problemu dla osób, które wolą korzystać z ich świeżej formy. Jeśli chcecie użyć świeżych drożdży, to musicie przeliczyć ich ilość. Zapraszam do smakowitego poradnika „Jak przeliczyć drożdże suszone na świeże?”.
Używając drożdży świeżych trzeba zrobić wcześniej zaczyn. Nie jest to trudne, a wymaga od nas spędzenie zaledwie 5-15 minut dłużej w kuchni niż w przypadku wersji instant. Więcej na temat zaczynu drożdżowego przeczytacie w poradniku „Jak zrobić zaczyn drożdżowy?”.
Dlaczego warto piec bułeczki w domu?
Pieczenie w domu ma wiele zalet. Przede wszystkim mamy pełną kontrolę nad składnikami, które wykorzystujemy. Nic nie może się równać z zapachem świeżo upieczonych bułeczek. Domowe pieczenie to również świetna okazja do spędzenia czasu z rodziną – wspólne przygotowywanie wypieków może być wspaniałą zabawą dla osób w każdym wieku.
Dla fanów zdecydowanych smaków mam jeszcze przepis na bułeczki serowo-cebulowe. Zupełnie inne dodatki, ale równie prosta receptura i domowe pieczywo gotowe. Za to smak indyjskich bułeczek przeniesie Was do serca orientalnej kuchni. Natomiast jeśli lubicie fantazyjne kształty, to zróbcie te najpiękniejsze bułeczki dyniowe. Kolejnym smakowitym wypiekiem jest domowy chleb tostowy. Piekarnik nie wystygnie 🙂
Dołącz do dyskusji o bułeczkach z serem
Jeśli zdecydowaliście się wypróbować przepis na bułeczki z serem pleśniowym – nie zapomnijcie podzielić się swoimi doświadczeniami. Jakiego sera użyliście do nadzienia? Czekam na Wasze komentarze!
Czas całkowity: 1 godz. 50 min.
Czas wyrastania: 1 godz. 5 min.
Czas wypieku: 20 min.
Składniki na bułeczki z serem pleśniowym:
- drożdże suszone instant - 5 g
- woda - 225 ml
- cukier - 5 g
- sól - 8 g
- ser pleśniowy - 150 g
- mąka pszenna chlebowa typ 650 - 400 g
Potrzebne narzędzia:
- wałek
- misa na ciasto
- pędzelek do smarowania
- ściereczka
- blaszka do pieczenia
Jak zrobić bułeczki z serem pleśniowym?
1. Do miski przesiewamy mąkę pszenną. Dodajemy sól, cukier oraz drożdże suszone instant. Stopniowo dolewamy wodę zarabiając ciasto do uzyskania jednolitej konsystencji. Wyrabiamy elastyczne ciasto odchodzące od dłoni.
2. Ciasto na bułeczki przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy na 45-60 minut do wyrośnięcia. Powinno podwoić swoją objętość. Stawiamy ciasto w ciepłym miejscu.
3. Ciasto na bułeczki wałkujemy na prostokąt. Na połowę rozkładamy pokruszony lub pokrojony drobno ser. Ser przykrywamy połową ciasta bez sera i lekko dociskamy. Ciasto kroimy na 8 pasków. Końce pasków zawijamy do spodu – jeden od lewej, drugi od prawej strony i sklejamy pod spodem ze sobą.
4. Uformowane zawijańce z serem pleśniowym przekładamy na blachę wyłożoną pergaminem i odstawiamy na 20 min. do ponownego wyrośnięcia.
5. Wyrośnięte bułeczki z serem pleśniowym smarujemy rozmąconym jajkiem i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 200 stopni C. Pieczemy przez ok. 20 min. na złoty kolor.