Bułeczki marcińskie
Rogale marcińskie wypiekane są w Poznaniu z okazji 11 listopada, czyli imienin św. Marcina. Już tydzień wcześniej można je kupić w większości cukierni w całej Polsce.
Rogale można również upiec samodzielnie w domu, ale wymaga to sporo pracy i cierpliwości. Rok temu tak się namęczyłam je robiąc, że mimo cudownego smaku zdecydowałam, że w tym roku przygotuję bardziej leniwą wersję. Wilgotny farsz z białego maku i bakalii otuliłam drożdżowym ciastem i upiekłam słodkie bułeczki. Może nie są tak efektowne z wyglądu, ale w smaku niczego im nie brakuje.
Dodatkowo można je jeszcze polać domowym lukrem i obiecuję, że będą smaczniejsze niż niejeden rogal z cukierni
Bułeczki marcińskie Autor: Tosia Czas przygotowania: 1 godz. 40 min. Czas pieczenia: 15 min. Całkowity czas: 1 godz. 55 min.
Porcje: 6
Składniki
- 400 g mąki pszennej typ 650
- 5 g suszonych drożdży instant
- 50 g masła
- 250 ml mleka
- 40 g cukru
- szczypta soli
- Masa makowa:
- 150 g białego maku
- 50 g marcepanu
- 50 g cukru pudru
- 50 g blanszowanych migdałów
- 50 g orzechów arachidowych lub włoskich
- 50 g suszonych fig lub daktyli
- 3 łyżki kandyzowanej skórki z pomarańczy
- kilka biszkoptów (50 g)
- jajko
- 50 g masła
- Wierzch:
- żółtko + łyżeczka mleka
- Lukier:
- łyżeczka ciepłej wody
- 3-4 łyżki cukru pudru
Instrukcja
- Masa:
- Mak zalewamy taką ilością wody, aby go przykryła. Wstawiamy na ogniu i gotujemy 30 minut, aż wchłonie płyn.
- Orzechy przepuszczamy przez maszynkę do mielenia. Następnie mielimy dwukrotnie ugotowany i ostudzony mak, mieszamy z orzechami.
- W rondlu topimy masło z cukrem pudrem i pozostałymi bakaliami. Wsypujemy mak, mieszamy i smażymy kilka minut. Studzimy.
- Do masy dodajemy pokruszone biszkopty, jajko i pokrojono drobny marcepan. Mieszamy i wstawiamy do lodówki.
- Ciasto:
- Mąkę mieszamy z drożdżami, solą i cukrem. W rondlu topimy masło, dodajemy mleko i podgrzewamy, aby płyn był letni. Wlewamy powoli płyn i wyrabiamy ciasto mikserem z hakiem przez kilka minut, aż będzie elastyczne. Zostawiamy je w misie pod przykryciem na godzinę.
- Formę na muffiny smarujemy masłem. Wyrośnięte ciasto przekładamy do posypany mąką blat. Dzielimy na 6 części, każdą z nich spłaszczamy, na środku wykładamy po łyżce farszu. Boki ciasta zbieramy do środka. Uformowane bułeczki umieszczamy w foremkach na muffiny, przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 30 minut.
- Wierzch wyrośniętych bułeczek smarujemy żółtkiem z mlekiem. Wkładamy do rozgrzanego piekarnika i pieczemy w 180 stopniach przez 15 minut.
- Upieczone bułeczki studzimy na kuchennej kratce. Następnie można je polać dodatkowo lukrem.
3.1.09