Bułeczki dyniowe

Bułeczki dyniowe

Zdjęcie - Bułeczki dyniowe - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Bułeczki dyniowe

Bułeczki dyniowe to smakowita i kolorowa wersja domowych bułek. Pasuje zarówno na jesienny wieczór, jak i na urozmaicenie codziennego stołu. Na pewno obowiązkowa pozycja każdej jesieniary 🙂 Bułki nie tylko są fotogeniczne, ale idealne do podawania zarówno na ciepło, jak i na zimno jako dodatek do zup czy sałatek. Te bułeczki z pewnością zadowolą każdego smakosza domowego pieczywa.

Ich głównym składnikiem jest puree z dyni, które nadaje bułeczkom słodkawego smaku, ale również piękną, złocisto-pomarańczową barwę. Bułeczki te są nie tylko smaczne, ale i zdrowe, gdyż dynia jest bogata w witaminy i minerały.

W tym przepisie połączenie mąki pszennej chlebowej z delikatnym puree z dyni tworzy idealną konsystencję i strukturę ciasta. Dodatek drożdży instant gwarantuje, że bułeczki będą miały miękki i puszysty miąższ, a delikatnie chrupiącą skórkę osiągniemy dzięki smarowaniu jajkiem i posypaniu sezamem. Migdały dodane na wierzch to nie tylko dekoracja, ale i dodatkowy smakowy akcent. Jeśli nie macie migdałów – możecie użyć pestek dyni albo np. cynamonu w kawałkach (laski cynamonu świetnie naśladują dyniowe ogonki).

Proces przygotowania bułeczek dyniowych jest prosty i nie wymaga specjalistycznych umiejętności kulinarnych. Ten przepis jest doskonały dla każdego, kto chce spróbować czegoś nowego w pieczeniu. Z tego przepisu wyjdzie Wam 6 pięknych bułeczek. Jeśli macie w domu więcej smakoszy, to od razu podwójcie proporcje.

Inne przepisy na bułeczki domowe

Dla fanów mocniejszych smaków mam przepis na bułeczki serowo-cebulowe. Zupełnie inne dodatki, ale równie prosta receptura i domowe pieczywo gotowe. A może teraz skusicie się na słodki wypiek jak wianuszki cynamonowe z bananem? Są słodkie i pyszne. Polecam też jako sposób na niemarnowanie żywności przez wykorzystanie bananów.

Dajcie znać w komentarzu, jak wyszły Wam bułeczki! A jeśli macie jakieś pytania o domowe sposoby na pieczenie chleba – chętnie pomogę 🙂

 

 

Czas całkowity: 2 godz. 15 min.
Czas wyrastania: 1 godz. 5 min.
Czas wypieku: 20 min.

Składniki na bułeczki dyniowe:

  1. woda - 175 ml
  2. puree z dyni - 150 g
  3. sezam - 2 łyżeczki
  4. jajko - 1 szt.
  5. migdałów - 6 g
  6. mąka pszenna chlebowa - 400 g
  7. sól - 10 g
  8. drożdże suszone instant - 5 g

 

Potrzebne narzędzia

  1. waga kuchenna do odmierzenia składników na bułeczki
  2. miska do wyrabiania ciasta
  3. czysta ściereczka do przykrycia wyrastających bułeczek
  4. płaska blacha do pieczenia dyni i bułek dyniowych

 

Jak przygotować bułeczki dyniowe?


1. Dynię kroimy, lekko solimy i opcjonalnie skrapiamy oliwą. Pieczemy w temperaturze 190 stopniach C przez ok. 30 min. lub do chwili, gdy będzie miękka. Warto wybrać dynię hokkaido ze względu na jej intensywny kolor oraz jadalną skórkę. Świetnie sprawdzi się też dynia piżmowa, ale tę należy obrać przed lub po upieczeniu. Upieczoną dynię studzimy i rozgniatamy widelcem na puree.
2. Mąkę pszenną chlebową przesiewamy do misy. Dodajemy sól, drożdże suszone oraz puree z dyni. Stopniowo dolewamy 175 ml wody i zagniatamy ciasto na bułeczki. Ilość dolanej wody może ulec zmianie ze względu na dodatek dyni – różne rodzaje dyni mogą mnieć mniejszą lub większą zawartość wody w miąższu.
3. Wyrobione ciasto na przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 45-60 min. do wyrośnięcia. Ciasto na dyniowe bułeczki powinno podwoić swoją objętość.
4. Wyrośnięte ciasto dzielmy na 6 równych części i formujemy okrągłe bułeczki dyniowe.
5. Bułeczki dyniowe obwiązujemy luźno czterema sznurkami i odstawiamy do ponownego wyrośnięcia na ok. 20 min. W tym czasie rozgrzewamy piekarnik do temperatury 180 stopni C. Napuszone bułeczki smarujemy rozmąconym jajkiem i posypujemy białym i czarnym sezamem. Etap posypywania można pominąć lub posypać bułeczki czarnuszką lub np. siemieniem lnianym.
6. Bułeczki dyniowe pieczemy przez ok. 20-25 min. w temperaturze 180 stopni C, na złoty kolor. Po upieczeniu bułeczki studzimy na kratce, następnie usuwamy sznurki i wciaskamy po jednym migdale na czubek bułeczki, który pięknie imituje ogonek dyni. Opcjonalnie można użyć też pestek dyni lub innych orzechów.

Zdjęcie - Bułeczki dyniowe - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Bułeczki dyniowe - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Bułeczki dyniowe - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Bułeczki dyniowe - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Bułeczki dyniowe - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Bułeczki dyniowe - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów