Bigos
Pyszny! Słodko-kwaśny z maślaną nutą i sporą ilością suszonych grzybków.
Przepis znalazłam na blogu Justyny Polecam!
Bigos jesienny
Składniki:
- główka białej kapusty
- ok. 500g kapusty kiszonej
- 4 - 5 pętek cienkiej kiełbasy, np śląskiej
- ok. 400g wędzonego boczku
- 4 średnie cebule
- 1 spora marchewka
- 4 garstki suszonych grzybów
- 1/2 - 3/4 kostki margaryny
- 2 - 3 liście laurowe
- 3 ziarna ziela angielskiego
- 1 lub 2 ząbki czosnku
- mały słoiczek koncentratu pomidorowego
- 1/4 szklanki ulubionego keczupu
- opcjonalnie: sos pieczeniowy jasny lub grzybowy w proszku - 1 opakowanie
- sól, pieprz, vegeta, słodka papryka w proszku
- opcjonalnie: 3 płaskie łyżki masła
Grzybki opłukać w ciepłej wodzie. Następnie zalać je gorącą wodą i odstawić na jakiś czas. Po kilku godzinach ugotować je w tej samej wodzie z dodatkiem małej, obranej cebulki.
Białą kapustę drobno posiekać, zalać zimną wodą i ugotować na półtwardo. Odcedzić.
Kwaśną kapustę zalać niewielką ilością wody, dodać listki laurowe i ziele angielskie. Gotować, aż nieco zmięknie. Jeśli wody zostało niewiele - zostawiamy ją w garnku, jeśli jest jej zbyt dużo - odlewamy nadmiar. Następnie dodać białą kapustę i dokładnie wymieszać. gotować na niewielkim ogniu, w międzyczasie dodając grzybki i przecedzony wywar grzybowy.
Cebule obrać i pokroić w drobną kostkę, następnie zeszklić ją na patelni z niewielką ilością margaryny. Do miękkiej cebuli dodać startą na tarce o dużych oczkach marchewkę. Wymieszać i dusić, aż marchew zmięknie. Zawartość patelni wyłożyć do garnka z gotującą się kapustą i dokładnie wymieszać.
Na patelni z dodatkiem niewielkiej ilości rozpuszczonej margaryny usmażyć boczek pokrojony w drobną kostkę, następnie do lekko złocistego dodać kiełbasę pokrojoną w większą kostkę - usmażyć na rumiano. Następnie całość przełożyć do garnka z kapustą. Wrzucić także 1 lub 2 przepołowione ząbki czosnku. Całość dusić na małym ogniu (co jakiś czas mieszając), aż wszystkie składniki będą idealnie miękkie, a woda na dnie garnka całkowicie wyparuje. Gotowy bigos doprawić solą, pieprzem, vegetą i słodką mieloną papryka. Dodać koncentrat pomidorowy, keczup i ew. rozrobiony w niewielkiej ilości zimnej wody sos. Można również dodać odrobinę masła. Bardzo dokładnie wymieszać i smażyć jeszcze na sporym ogniu przez kilka minut.
Najlepiej smakuje następnego dnia, gdy wszystkie smaki "przegryzą się" ze sobą.
Smacznego:)