Bigos staropolski
Bigos to tradycyjna potrawa kuchni staropolskiej składająca się z mięsa i kapusty. Istnieje wiele sposobów przygotowania bigosu i jego odmian.
Podstawowe składniki bigosu staropolskiego to w całości kiszona kapusta, bez dodatku kapusty białej jak miało to miejsce w bigosie polskim (przepis tutaj) oraz różne gatunki mięs i wędlin, suszone grzyby, śliwki suszone, a najlepiej wędzone plus przyprawy.
Bigos staropolski przyrządzany jest bez zasmażki i dodatku koncentratu pomidorowego (nieznany dodatek w kuchni staropolskiej). Wagowo mięsa powinno być tyle co kapusty.
Tradycyjnie bigos przygotowuję raz w roku, właśnie na Nowy Rok. Ten na samej kiszonej kapuście był wyjątkowo smaczny, a przez dodatek wędzonych śliwek smakował jak przygotowany w kociołku nad ogniskiem. Podstawą bigosu jest smaczna kiszona kapusta, najlepsza samodzielnie ukiszona .
Składniki:
2-2,5 kg kiszonej kapusty z marchewką
1,2-1,5 kg różnych gatunków mięsa (wieprzowina, drób, dziczyzna)
200-250 ml bulionu
sól, pieprz, papryka słodka, ostra i majeranek
0,5 kg kiełbasy śląskiej
300 g wędzonego boczku
50 g suszonych grzybów
10-12 wędzonych śliwek
3 liście laurowe
ziele angielskie i ziele jałowca
200 ml czerwonego wina - opcjonalnie
Wykonanie:
- suszone grzyby opłukać i zostawić do namoczenia przez całą noc lub zamoczyć na 1 godzinę w gorącej wodzie
- mięsa umyć, osuszyć natrzeć solą i pieprzem, część natrzeć papryką, pozostałe majerankiem. Ułożyć na blaszce z piekarnika, podlać bulionem i piec około 1,5 godziny do zrumienienia. W czasie pieczenia mięsa obrócić. Upieczone odstawić do przestygnięcia. Obrać z kości i pokroić na małe kawałki
- w międzyczasie ugotować kapustę. Odcisnąć z nadmiaru wody, jeśli jest taka potrzeba posiekać. Dodać grzyby z wodą, w której się moczyły oraz przyprawy. Następnie dodać pokrojone mięsa, upieczony boczek i kiełbasę. Pokrojoną kiełbasę można również przesmażyć na patelni. Wlać sos z pieczenia mięsa do bigosu i dodać czerwone wino. Dodać pokrojone w paski wędzone śliwki. Całość dusić pod przykryciem około 1 godziny, a najlepiej przez kilka dni. Bigos z biegiem czasu nabiera smaku i aromatu. Najsmaczniejszy jest po kilku dniach, wielokrotnie podgrzewany