Białe trufle - do smakowania i do poczytania. Konkurs na deser

Białe trufle - do smakowania i do poczytania. Konkurs na deser
Zdjęcie - Białe trufle - do smakowania i do poczytania. Konkurs na deser - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Risotto z białą truflą
Dziś propozycja wyjatkowa, na specjalną okazję. Idealna szczególnie na kolację dwa dwojga, bo białe trufle znane są jako afrodyzjak [po cichu przyznam, że coś w tym jest :)]
Risotto jest delikatne, kremowe, lekko maślane, z wyczuwalnym smakiem parmezanu. Znakomite również i bez dodatku trufli.

Składniki na dwie porcje: inspiracja przepisem Adama Chrząstowskiego
  • 150 g ryżu do risotto arborio
  • szalotka (drobno posiekana)
  • 1/4 szklanki białego wytrawnego wina
  • 2 łyżeczki masła
  • 50-70 g parmezanu (startego)
  • 3 szklanki klarownego bulionu drobiowego
  • 2 białe trufle (pokrojone w cienkie plastry)

Na głębokiej patelni rozpuścić łyżeczkę masła, po czym zeszklić na nim drobno posiekaną szalotkę. Dodać wino, a kiedy odparuje do poziomu szalotki, wsypać na patelnię ryż i lekko go uprażyć. Następnie stopniowo wlewać bulion, stale mieszając. Patelnię przykryć pokrywką i zostawić na małym ogniu aż ryż wchłonie cały płyn (od czasu do czasu zamieszać). Jeśli uznamy, że po tym czasie ryż jest dla nas nadal za twardy, należy dolać jeszcze trochę bulionu, aż do uzyskania preferowanej miękkości ryżu. Kiedy ryż będzie gotowy, dodać do niego łyżeczkę masła, wmieszać, po czym dodać starty parmezan i dokładnie połączyć całość. Na koniec wsypać połowę trufli i jeszcze raz delikatnie przemeszać całość. Risotto wyłożyć na talerze i udekorować z wierzchu pozostałymi truflami. Smacznego!

Nawiązując do przepisu, chciałabym Wam zainteresować książką Białe trufle Nicole Mary Kelby. Ta smakowita opowieść o miłości, jedzeniu i miłości do jedzenia będzie mieć premierę już 24 stycznia i może okazać się idealnym prezentem, chociażby walentynkowym.

Zdjęcie - Białe trufle - do smakowania i do poczytania. Konkurs na deser - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Białe trufle to opowieść o jednym z najznakomitszych kucharzy Francji - Auguście Escoffierze - który gotował dla Ritz, w londyńskim Savoyu, a także przyjmował na swych kolacjach koronowane głowy oraz artystyczną śmietankę Paryża. Mówi się, że to historia wielkich miłości i namiętności skąpanych w smakach i zapachach, której lekturę można porównać do delektowania się wykwintnym jedzeniem.
Warto nadmienić, że książka ukazuje się w roku, w którym przypada 110-ta rocznica wydania przez Auguste Escoffiera książki Le guide culinaire – biblii współczesnej kuchni francuskiej. A dlaczego nosi taki tytuł a nie inny? Bo tytułowe białe trufle stanowiły dodatek do najwykwintniejszych potraw Augusta Escoffiera.
Kim był Auguste Escoffier?
Georges Auguste Escoffier (ur. 28 października 1846 w Villeneuve-Loubet, zm. 12 lutego 1935 w Monte Carlo) to francuski szef kuchni, restaurator, autor książek kucharskich klasycznej kuchni francuskiej. Opracował i spopularyzował kanon francuskiej kuchni lekkostrawnej. Jest on legendą wśród kucharzy i smakoszy i był jednym z najważniejszych liderów w rozwoju nowoczesnej kuchni francuskiej.


Zdjęcie - Białe trufle - do smakowania i do poczytania. Konkurs na deser - Przepisy kulinarne ze zdjęciami © collection Musée Escoffier - France (06) www.fondation-escoffier.org

Escoffier był autorem „Le Guide Culinaire”, który jest nadal używany jako książka kucharska i podręcznik gotowania. Receptury, techniki i podejście do zarządzania kuchnią opracowane przez Escoffiera mają zastosowanie również dziś i zostały przyjęte przez szefów kuchni i restauracji, nie tylko we Francji, ale na całym świecie.
Co ciekawe, swoim potrawom nadawał nazwy związane z ukochanymi kobietami, muzami, kochankami. Dla przykładu, stworzony przez Escoffiera deser Melba (Pêche Melba) powstał na cześć australijskiej śpiewaczki operowej Nellie Melby.

Na zachętę fragment książki:
„To tylko kuchnia – pomyślała. – Po prostu przygotowujecie coś do jedzenia. Paliwo dla ciała i umysłu. To nie poezja”. Ale to była poezja. Delphine zrozumiała to w chwili, gdy zaczęli pracę. Escoffier tworzył każde danie, a reszta patrzyła. Potem kolejno przygotowywali następne porcje. System brigade de cuisine sprawiał, że kucharze poruszali się, jakby tańczyli, szybko wpadając w uporządkowany rytm. Talerze trafiały z rąk do rąk. Ludzie płynęli, jak płyną wersy, uzupełniali się, dążąc do ostatecznej pointy. Powoli Delphine zaczynała rozumieć, że każda potrawa była stwarzana, a nie po prostu przyrządzana, jak się przyrządza tosty. Każda była piękna i głęboka na swój sposób, w każdej krył się inny rodzaj poezji. Za każdym razem szefowie podawali sobie talerze z gotowymi daniami i w skupieniu degustowali: małe słonawe ostrygi z Korsyki na delikatnym posłaniu z różowej soli, sałatkę z wędzoną kaczką podawaną z białymi szparagami, wieprzowinę w sosie śmietanowym duszoną z gruszkami i jabłkami, młode ziemniaczki podsmażane na kaczym tłuszczu i oprószone truflami zebranymi późnym latem. Każde danie było bardziej niezwykłe od poprzedniego. Po degustacji kucharze żywo dyskutowali. Każdy z mistrzów, bez względu na zajmowane stanowisko, mógł coś zasugerować. Raczej unikali pochwał. Escoffier siedział naprzeciw żony i przyglądał się jej z uwagą, gdy jadła. Zdawał się oceniać reakcję Delphine na każde danie. (…)"

Więcej o książce zdradzać nie będę, lepiej abyście sami zabrali się za jej lekturę :) W związku z tym mam dla Was aż pięć egzemplarzy Białych trufli!
KONKURS
Zaprezentowałam Wam idealne danie na romantyczną kolację dla dwojga. Nie zapominajmy jednak, że prawdziwa uczta, nie może obejść się bez wyśmienitego deseru. Waszym zadaniem konkursowym jest więc napisanie pomysłu na deser, który ukoronowałby całość i sprawił, że wspólny wieczór byłby niezapomniany.
Wygrywają osoby, które przekonają mnie do swojego pomysłu. Być może zachwyci mnie samo danie, metoda jego przygotowania, szczegół podania, a może sposób jedzenia? Nie musicie podawać przepisu, nie musi to być nawet "realne" danie - puśćcie wodze wyobraźni. Najciekawsze i najbardziej kuszące pomysły na deser zostaną nagrodzone.
Szczegółowy regulamin: 1. Organizatorem konkursu jest blog Bake&Taste. 2. Fundatorem nagród jest Wydawnictwo ZNAK. 3. Konkurs trwa od 21.01.2013 do 28.01.2013 (włącznie). 4. Zadanie konkursowe polega na przesłaniu swojego pomysłu na deser, który pasowałby do romantycznej kolacji. Dodatkowo, należy podać swój adres e-mail (dotyczy to również osób z aktywny kontem Google). 5. Propozycje należy umieszczać w komentarzach pod wpisem konkursowym. 6. Każdy uczestnik konkursu może wysłać tylko jedną odpowiedź. 7. Wyniki zostaną ogłoszone na blogu 30.01.2013. 8. Zostanie wyłonionych pięciu zwycięzców. 9. Nagrodą w konkursie jest egzemplarz książki Białe trufle Nicole Mary Kelby. Łącznie jest do wygrania pięć sztuk książek. 10. Osoby wyróżnione mają obowiązek przesłania swoich danych kontaktowych w celu wysyłki nagród (imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu) do 03.02.2013 włącznie. Jeśli nie otrzymam w podanym terminie wymaganych danych, nagroda zostanie przyznana innej osobie. Wysyłka nagród tylko na terenie Polski.

Zdjęcie - Białe trufle - do smakowania i do poczytania. Konkurs na deser - Przepisy kulinarne ze zdjęciami


Kategorie przepisów