Bagietka mleczna na zakwasie

Zdjęcie - Bagietka mleczna na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Z czym kojarzy wam się niedziela? Mi zwykle z leniwymi śniadaniami, długimi rozmowami z przyjaciółmi i stuprocentowym obijaniem się:) Taki dzień jest najlepszą okazją do zrobienia długo wyrastającej bagietki i to właśnie wczoraj zrobiłam.

Dzień wcześniej dokarmiamy zakwas, aby był gotowy na rano. Następnie zagniatamy lepkie ciasto, czekamy kilka godzin, dosypujemy dodatkową porcję mąki i znowu czekamy. Zagniatamy bagietkę i ponownie dajemy jej odpocząć. Bagietka też potrzebuje kilku godzin niedzielnego odpoczynku, aby spokojnie urosnąć. W czasie gdy rośnie, możemy zrobić coś pożytecznego, jak posprzątanie pokoju czy pobieganie po lesie (zaliczyłam wczoraj obydwie opcje).

Efekt? Na późną kolację (dlaczego by nie pozwolić sobie na nią w niedzielę?) lub poniedziałkowe wczesne śniadanie cieszymy się pyszną, domową bagietką z miękkim miąższem i chrupiącą skórką. Naprawdę warto.

Tak wygląda ciasto po pierwszym zagniataniu (powinno być lepkie, ale jednolite):

Zdjęcie - Bagietka mleczna na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

A tak wygląda po drugim zagniataniu (jest już bardziej elastyczne):

Zdjęcie - Bagietka mleczna na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Aby bagietki urosły do góry, a nie na boki konieczne jest zbudowanie ścianek. Możecie zrobić to z materiałowych szmatek, tak jak prezentowałam w przepisie na bagietkę twarogowo- szczypiorkową, lub zbudować ścianki z folii aluminiowej (jak na zdjęciu poniżej), co umożliwi też pieczenie w foremkach.

Zdjęcie - Bagietka mleczna na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Bagietka mleczna na zakwasie Drukuj Autor: Śliwka Czas przygotowania: 7 hours Czas pieczenia: 20 mins Całkowity czas: 7 hours 20 mins Porcje: 2 Składniki
 • I etap:
 • pół kubka aktywnego zakwasu żytniego*
 • 1 kubek mąki żytniej typ 720
 • 0,5 kubka mąki pszennej chlebowej
 • 3/4 łyżeczki suszonych drożdży instant
 • 1,5 łyżeczki soli
 • 0,5 kubka ciepłego mleka
 • II etap:
 • 0,5 kubka mąki żytniej typ 720
 • 0,25 kubka mąki pszennej chlebowej
Przygotowanie
 1. W dużej misce połącz ze sobą wszystkie składniki. Na koniec dolej mleko i stopniowo zagniataj ciasto aż osiągniesz lepką, lecz jednolitą konsystencję. Zagniataj intensywnie przez 5 minut (lub z lenistwa pozwól, żeby zrobiła to za ciebie maszyna zagniatająca).
 2. Odstaw miskę w ciepłe miejsce (na przykład obok lekko rozgrzanego palnika), lub postaw w cieplejszym pokoju na 3 godziny. Przykryj ją folią aluminiową.
 3. Po upływie tego czasu dodaj składniki przewidziane na drugi etap i zagnieć ponownie ciasto. Zagniataj przez 5 minut. Tym razem powinno mieć elastyczną konsystencję i nie lepić się do rąk.
 4. Zostaw ponownie ciasto w misce, przykryj folią aluminiową i odstaw w ciepłe miejsce jeszcze na 2 godziny.
 5. Po upływie tego czasu uformuj 2 długie rulony. Oddziel je od siebie tworząc ze szmatek konstrukcję, która ułatwi im rosnąć do góry a nie na boki. Instrukcje znajdziesz tutaj. Możesz również zbudować ścianki z folii aluminiowej jak na zdjęciu powyżej.
 6. Rozgrzej piekarnik do 60 stopni, wyłącz i wsadź bagietki do środka z uchylonymi drzwiczkami. Daj im urosnąć jeszcze przez 2 godziny.
 7. Gdy wyrastanie zbliża się do końca, wyjmij je z piekarnika, przestaw do ciepłego miejsca (na przykład niedaleko rozgrzanego palnika) i rozgrzej piekarnik do 220 stopni.
 8. Gdy urosną wstaw je do rozgrzanego piekarnika i piecz przez 20 minut aż zbrązowieją.
 9. Daj bagietkom ostygnąć.
2.2.8

Przepisy z tych kategorii

Chałka - najlepszy pomysł na weekendowe śniadanie
1

Chałka - najlepszy pomysł na w…

Camelki Camelki
To gotują Saudyjskie Wielbłądy

Chałka nadziewana makiem

Chałka nadziewana makiem

Nika Nika
Gotuj zdrowo!Guten Appetit

Przytulone bułeczki owsiane

Przytulone bułeczki owsiane

Tosia Tosia
Smakowity chleb

Bułeczki razowe
2

Bułeczki razowe

COOLINARNY COOLINARNY
foto...kulinary...specjal...recepture...

Śniadaniowa bułka pszenna

Śniadaniowa bułka pszenna

Agatajot Agatajot
Kuchnia Agaty

Bułki śniadaniowe
1

Bułki śniadaniowe

Ali Ali
Pieczenie chleba i inne przepisy