Babeczki Dextera
Te krwiste babeczki przygotowałem specjalnie na Halloween. Nawiązują one do popularnego serialu i swego czasu robiły furorę w mediach społecznościowych. Mimo że wyglądają przerażająco, to są strasznie pyszne, a ich przygotowanie jest zabójczo proste. Babeczki Dextera przygotowałem z ciasta red velvet – bardzo popularnego wypieku w Stanach Zjednoczonych. Jest to delikatne ucierane ciasto z dodatkiem maślanki i oleju. Swój charakterystyczny kolor zawdzięczało dawniej niealkalizowanemu kakao, które przez dużą zawartość antocyjanów miało czerwoną barwę wywoływaną dodatkowo mieszanką sody i octu. Współcześnie ten typ kakao jest znacznie mniej popularny i trudniej dostępny, co powoduje, że zwykle do ciasta dodaje się odrobinę czerwonego barwnika. Nie jest on jednak konieczny, więc możecie go pominąć. Babeczki dodatkowo wzbogaciłem o drylowane wiśnie, aby były jeszcze smaczniejsze. Możecie tutaj również wykorzystać swój ulubiony przepis na muffinki.
Aby babeczki Dextera faktycznie wyglądały tak przerażająco, podałem je z bitą śmietaną, w którą powtykałem kawałki jadalnego szkła, a całość polałem krwiście czerwoną polewą wiśniową. Jadalne szkło możecie przygotować na dwa sposoby: z cukru lub z izomaltu. Cukrowe szkło jest nieco trudniejsze w przygotowaniu i wymaga nieco wprawy, żeby odpowiednio podgrzać syrop i nie dopuścić do karmelizacji cukru. Dodatkowo dość szybko się rozpuszcza w bitej śmietanie, więc efekt będzie widoczny tylko przez jakiś czas po udekorowaniu. (Chyba że użyjecie w zamian kremu maślanego). Szkło z izomaltu robi się prościej i szybciej. Dodatkowo długo zachowuje kształt – nawet na drugi dzień przy przechowywaniu w lodówce. Wybór pozostawiam więc Wam. Samą krwistą polewę możecie przygotować również z malin według tych samych proporcji. Do syropu dodałem również odrobinę skrobi, aby lepiej się utrzymał i nie spłynął całkiem po babeczkach. Myślę, że te babeczki Dextera zachwycą każdego miłośnika halloweenowych słodyczy. 😉
Babeczki Dextera
Ilość porcji: 16
Czas przygotowania: 1 godzina Czas gotowania: 30 minut 30 minut
Składniki na babeczki Dextera:
Babeczki red velvet:
- 240 g mąki
- 150 g cukru pudru
- 125 ml maślanki
- 125 ml oleju
- 2 jajka
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
- 1 łyżka kakao (10 g)
- 10 ml octu winnego
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- opcjonalnie odrobina czerwonego barwnika w żelu lub proszku*
- 200 g drylowanych wiśni (mogą być mrożone)
Bita śmietana:
- 500 ml śmietany kremówki 36%
- 2 łyżki cukru pudru
- 1 łyżka cukru waniliowego
Polewa wiśniowa:
- 200 g drylowanych wiśni
- 100 g cukru
- 50 ml wody
- 1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej
Jadalne szkło z cukru:
- 220 g cukru
- 50 ml wody
lub Jadalne szkło z izomaltu:
- 200 g izomaltu
Jak przygotować babeczki Dextera?
Babeczki red velvet (Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej).
- W jednej misce połącz składniki mokre: maślankę, olej, jajka, ekstrakt waniliowy oraz barwnik (jeśli używasz) i lekko roztrzep trzepaczką.
- W drugiej misce połącz mąkę z cukrem i kakao. Składniki suche wsyp do mokrych i dokładnie połącz.
- W osobnej miseczce połącz sodę z octem, wymieszaj, wlej do reszty składników i dokładnie połącz z ciastem.
- Papilotki umieść w formie na muffinki i napełnij ciastem do 3/4 wysokości. W każdą babeczkę włóż po 2-3 wiśnie. Wstaw od razu do piekarnika nagrzanego do 180ºC i piecz przez ok. 20 minut do suchego patyczka.
- Po upieczeniu wystudź.
Bita śmietana
- Schłodzoną śmietanę kremówkę ubij na sztywno, dodając pod koniec cukier puder i cukier waniliowy.
- Bitą śmietanę przełóż do rękawa cukierniczego z okrągłą tylką o średnicy ok. 1 cm i udekoruj nią wierzch babeczek.
- Babeczki wstaw do lodówki do momentu przygotowania dekoracji.
Polewa wiśniowa
- Wiśnie przełóż do rondelka, dodaj cukier i połowę wody (25 ml). Gotuj na średnim ogniu przez około 15-20 minut.
- Wiśnie odcedź, a płyn wlej z powrotem do rondelka. Doprowadź go ponownie do wrzenia.
- Skrobię rozrób w reszcie wody, wlej do powstałego syropu, dokładnie wymieszaj i gotuj jeszcze przez chwilę, aż nieco zgęstnieje. Polewę wystudź do temperatury pokojowej i udekoruj nią babeczki.
Jadalne szkło z cukru
- Do rondelka wsyp cukier, wlej wodę. Podgrzewaj na dużym ogniu, cały czas mieszając. Gdy cukier się rozpuści, przerwij mieszanie.
- Syrop podgrzewaj na średnim ogniu, aż osiągnie temperaturę 150ºC (zajmuje to ok. 5-10 minut). Jeśli nie masz termometru cukierniczego, zdejmij z ognia od razu, jak zacznie nabierać słomkowej barwy.
- Karmel wylej od razu na blaszkę pokrytą papierem do pieczenia i rozprowadź po niej równomiernie, delikatnie ją przechylając. Odstaw do całkowitego wystudzenia, a następnie odklej taflę delikatnie od papieru i połam na nierówne kawałki.
lub
Jadalne szkło z izomaltu
- Izomalt przesyp do rondelka i podgrzewaj na małym ogniu, cały czas mieszając.
- Gdy osiągnie temperaturę 167°C (zajmuje to ok. 3-5 minut), przerwij mieszanie i natychmiast przelej na blaszkę pokrytą papierem do pieczenia. Rozprowadź go równomiernie, delikatnie ją przechylając. Odstaw do całkowitego wystudzenia, a następnie taflę odklej delikatnie od papieru i połam na nierówne kawałki.
Dekoracja (Babeczki najlepiej udekorować przed podaniem).
- W krem z bitej śmietany powtykaj kawałki jadalnego szkła i polej je sosem wiśniowym.
UWAGI
*Barwnik nie jest konieczny i można go pominąć lub wybrać kakao niealkalizowane. Kolor można również podbić, używając sproszkowanego buraka; jednakże jest wtedy mniej intensywny.
Zrobiłeś/zrobiłaś ten przepis? Pochwal się efektami i otaguj mnie na Instagramie: @food_square