Adżarskie chaczapuri z adżapsandali
Dzisiaj zabieram Was w podróż do Gruzji, a dokładniej do górzystej Adżarii. Chaczapuri to wolnym tłumaczeniu "chleb z twarogiem" i duma każdej gruzińskiej gospodyni. Ten prosty wypiek o długiej historii w rejonie Kaukazu doczekał się wielu wersji oraz odmian, różniących się kształtem, rodzajem ciasta i dodatkami. Moja ulubiona adżarska odmiana ma kształt łódki i jest zapiekana z żółtkiem na wierzchu. Tradycyjne chaczapuri wypieka się zwykle z dużą ilością sera imeruli lub dowolnego innego sera podpuszczkowego. Jako że w Polsce go raczej nie dostaniemy, to polecam eksperymentować, łącząc różne odmiany. Ja zaryzykowałem z grecką fetą, polską bryndzą i włoską mozzarellą. Polecam jednak dodać jeszcze jeden mocno ciągnący się podczas pieczenia ser. Chaczapuri możemy traktować jako osobne danie, podobnie jak pizzę i podać z sosem adżika albo właśnie z adżapasandali, czyli rodzajem leczo z bakłażanów, pomidorów, papryki i ziemniaków. Wersji jest mnóstwo i pewnie w każdym gruzińskim domostwie przyrządza je się inaczej. Danie gorąco polecam podać wraz z gruzińskim winem i już prawdziwa uczta będzie gotowa.
*
SKŁADNIKI
na 4 porcje
Chaczapuri adżarskie:
- 600 g mąki pszennej
- 20 g świeżych drożdży
- 400 ml ciepłej wody
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- 4 żółtka
- 1 łyżeczka soli
- 600 g sera imeruli lub 200 g fety, 200 g bryndzy i 200 g mozzarelli
Adżapsandali:
- 3 jędrne bakłażany
- 4 duże ziemniaki
- 2 czerwone cebule
- 1 czerwona papryka
- 4 mięsiste pomidory
- 2 liście laurowe
- 4 ziela angielskie
- 1 łyżeczka ziaren kolendry
- 1/4 łyżeczki płatków chili
- 1 łyżeczka wędzonej papryki
- 2 gałązki rozmarynu
- 1 łyżeczka suszonej bazylii (lub kilka listków świeżej)
- 2 ząbki czosnku
- chlust oliwy z oliwek
- sól
Wyrośnięte ciasto podziel na 4 równe porcje. Każdą rozwałkuj na placek. Dwa przeciwległe boki okręgi złóż do środka, a końcówki po obu stronach dokładnie zlep. Środek ciasta odciągnij na zewnątrz, formując łódkę. Dokładną instrukcję formowania ciasta znajdziesz tutaj.
Fetę, bryndzę i mozzarellę pokrusz i połącz ze sobą. Jeśli używasz sera imeruli krok pomiń. Środki łódek wypełnij serowym farszem. Wstaw do pieca nagrzanego do 260°C i piecz przez około 15 minut. Wyjmij na chwilę z piekarnika i na środek każdego chaczapuri wbij żółtko. Wstaw z powrotem do pieca na kolejne 2 minuty. Wyjmij i podawaj na gorąco z gruzińskim leczo.
Adżapasandali Bakłażana pokrój w talarki i suto posyp solą (1-2 łyżki). Wymieszaj i odstaw na 30 minut. Następnie wypłucz pod bieżącą wodą i osusz. Ziemniaki obierz i pokrój w talarki. Cebulę obierz i pokrój w piórka. Paprykę oczyść z gniazd nasiennych i pokrój w paski. Pomidory natnij na krzyż od spodu, sparz wrzątkiem i obierz ze skóry. Następnie pokrój w ósemki.
W garnku lub bardzo dużej patelni rozgrzej oliwę. Wrzuć doń cebulę i smaż 3 minuty. Dodaj pokrojone ziemniaki i kontynuuj smażenie przez 5-7 minut. Dodaj pozostałe warzywa: bakłażana, paprykę i pomidory. Wrzuć ziele angielskie, gałązki rozmarynu, listki laurowe i utłuczoną w moździerzu kolendrę. Duś wszystko na małym ogniu przez 20 minut aż warzywa będą miękkie, ale nie będą się rozpadać. Dodaj wyciśnięty przez praskę czosnek, płatki chili i wędzoną paprykę. Wymieszaj i dopraw solą do smaku. Podawaj z chaczapruri.
*