Żytnie podpłomyki

Żytnie podpłomyki

Zdjęcie - Żytnie podpłomyki - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Dosyć często przygotowuję na patelni szybkie chlebowe podpłomyki. Nie tylko dlatego, że nie wymagają poświęcenia czasu na czekanie na wyrastanie, ale także dlatego, że to świetna alternatywa dla kupnych tortilli i tego typu placków. Można je posmarować ulubioną pasta, serkiem, dodać surówkę, chrupiące warzywa, ziołami, mięso, wędzoną rybę. Możliwości stworzenia z nich szybkich przekąsek jest wiele. Mają tylko jedną wadę – szybko znikają.

Ze wszystkich podpłomyków na jakie opracowałam przepis, zdecydowanie najbardziej lubię te owsiane oraz pełnoziarniste tortille.

Dzisiaj postanowiłam przygotować recepturę na szybkie podpłomyki żytnie i się udało! Wyszło super

Zdjęcie - Żytnie podpłomyki - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Żytnie podpłomyki - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Żytnie podpłomyki - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Żytnie podpłomyki - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Żytnie podpłomyki Autor: Tosia Czas przygotowania: 15 min. Czas pieczenia: 30 min. Całkowity czas: 45 min. Porcje: 8 Składniki
  • 400 g mąki żytniej jasnej +50 g
  • 50 g płatków żytnich + 180 ml wrzącej wody
  • 170 ml letniej wody
  • łyżka oleju roślinnego
  • 1,5 łyżeczki soli
Przepis
  1. Płatki żytnie zalewamy wrzącą wodą i zostawiamy na 5 minut.
  2. Mąkę żytnią wsypujemy do misy, dodajemy namoczone płatki żytnie, sól i olej roślinny. Wlewamy letnią wodę i wyrabiamy ciasto ręką do połączenia składników (może się trochę lepić).
  3. Ciasto przekładamy na blat, oprószamy mąką i formujemy kulę. Dzielimy na 8 porcji, każdą z nich podsypujemy mąką, aby się nie lepiło i wałkujemy na podłużny placek.
  4. Strzepujemy z uformowanych podpłomyków mąkę.
  5. Rozgrzaną patelnię skrapiamy olejem lub masłem klarowanym. Wrzucamy podpłomyka i smażymy po ok. 2 z jednej strony i 2 minuty z drugiej strony.
  6. Podpłomyki serwujemy na ciepło lub zimno.

Kategorie przepisów